в означеннях
Тлумачення, значення слова «різак»:

РІЗА́К, а, чол.

1. Інструмент для різання чого-небудь. У дальньому кінці цеху — величезний стіл. По ньому пересуваються листи сталі, рухаються різаки (Робітнича газета, 6.II 1965, 1); Працює Микита різаками — тонкими, як стальне павутиння... (Терень Масенко, Під небом.., 1961, 128);
//  Ріжуча частина якого-небудь інструмента, знаряддя, машини і т. ін. Корпус струга, на якому вміщено різаки, рухомий. Це забезпечує хорошу його маневреність і виймання вугілля в будь-якому місці лави (Наука і життя, 1, 1963, 14); Селяни обробляли землю примітивними знаряддями праці. Широко використовувались плуги (дерев'яні, з залізним лемехом та різаком) (Наука і життя, 1, 1965, 35).

2. Великий широкий ніж; сікач. Надибав [Іван] за дверима широкого різака, яким Горпина кришила свині гичку (Євген Гуцало, Скупана.., 1965, 247).

3. Інструмент для кисневого різання металів. Газовий різак відрізняється від звичайного газового пальника тим, що, крім пристрою для змішування горючого газу з киснем, він має допоміжний пристрій для підведення ріжучого струменя кисню (Слюсарна справа, 1957, 263); Було розроблено апаратуру — кисневі різаки для розрізування сталі завтовшки до півтора метра (Нариси розвитку прикладної електротехніки в СРСР, 1957, 86).

4. бот. (Falcaria, L.). Трав'яниста дворічна рослина — бур'ян з колючим дрібнозубчастим листям довгастої форми та з білим суцвіттям; використовується як пряність замість тмину. Різак. Цей бур'ян походить з родини зонтичних, поширений по всій Україні (Бур'яни і боротьба з ними, 1957, 60); На Михайлівській цілині зустрічається також чимало видів, що утворюють «перекотиполе», як.. різак звичайний (Український ботанічний журнал, XIII, 2, 1956, 64).

5. бот. (Stratiotes, L.). Те саме, що тілоріз. Якось, блукаючи над У навою влітку, Необережного підбив я чернюка. На воду він упав, де в непроглядну сітку Сплелись кушир, різак, кропивка, осока (Максим Рильський, Поеми, 1957, 263); У видолинку, де через густу осоку та терпкий серполистий різак зблискувала жовтава вода, лементували жаби (Юрій Збанацький, Курилові о-ви, 1963, 49).

6. рідко. Те саме, що різник 1. — Не дам! — стрепенулася Яринка. — ..Зірочка видужає, я знаю.. Не давайте різати. Заберіть у нього ножа! Ох, рятуйте нас... П'ять тисяч літрів молока... — Миколо! — схопився Заруба. — Зупини того різака, а ми зараз надійдемо (Василь Кучер, Трудна любов, 1960, 533).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 8, . — Стор. 560.

Коментарі (0)