в означеннях
Тлумачення, значення слова «робітник»:

РОБІТНИ́К, а, чол.

1. Той, хто створює матеріальні цінності, працюючи на промисловому підприємстві;
//  У капіталістичному суспільстві — представник експлуатованого класу, позбавлений засобів виробництва; пролетарій. Повстаньте, гнані і голодні, Робітники усіх країн! (Сто пісень для молоді, 1946, 7); — Повстали робітники в Новоросійську, в Севастополі і в багатьох інших містах. На Донеччині, де багато ваших земляків, із зброєю в руках повстали робітники вугільних шахт (Андрій Головко, II, 1957, 311);
//  У соціалістичному суспільстві — людина, що працює за фахом і належить до робітничого класу, який володіє загальнонародною власністю на засоби виробництва і є керівною силою держави. Союз Радянських Соціалістичних Республік є соціалістична держава робітників і селян (Конституція СРСР, 1963, 3); Робітники — не тільки головна виробнича, а й велика соціальна сила комуністичного будівництва, найбільш передовий і організований клас (Комуніст України, 4, 1970, 42); — Найкращі воїни — це вчорашні робітники, шахтарі, слюсарі, колгоспники, взагалі люди чесних трудових професій (Олесь Гончар, III, 1959, 25);
//  Той, хто здійснює нескладну, допоміжну фізичну роботу. В Мічурінському саду закипіла робота. Біля молодих найдорогоцінніших дерев працювали Рябов, Мєшков, Дєдушкін, Терентій і чоловік з двадцять робітників; вони закидали дерева снігом (Олександр Довженко, I, 1958, 472); Починається метушня. Обставляють реквізитом декорацію. Освітлювачі совають по долівці апаратуру.. Метушаться робітники, переставляючи меблі. Скоро почнеться знімання (Юрій Яновський, II, 1958, 29).

2. Той, хто працює, трудиться; трудівник. Він бачив, що батько його — темний хлібороб, мати — мужичка, брат — слухняний робітник у сім'ї, а він?.. (Панас Мирний, IV, 1955, 35); [Генрікова:] Та ви ж хоч маєте дочок. Маєте чоловіка робітника, а мого ж на тім тижні знов напала слабість (Леся Українка, IV, 1954, 214); В його [М. Павлика] особі всі ми втратили Талановитого робітника, живу, Чуткую силу, сівача зерен плодючих (Іван Франко, XIII, 1954, 385).

3. чого і з означ. Людина, зайнята в якій-небудь певній галузі діяльності. Лошаков перший підняв чарку за земство, за земських робітників (Панас Мирний, III, 1954, 288); Глибока тоска чулася тоді в його словах, віковічна тоска робітника землі, одірваного від своєї матері (Гнат Хоткевич, II, 1966, 81); [Дорош:] Ти тільки послухай, що вона пише! (Читає). «Вадиме! Ти замислив щось погане, щось негідне чесного робітника науки ...» (Яків Мамонтов, Тв., 1962, 452); Змінився характер фольклору, змінився й тип фольклориста як наукового робітника (Максим Рильський, III, 1956, 145).

4. Той, хто найнявся до кого-небудь працювати на нього; наймит. Робітники потіють, а пани з того жиріють (Українські народні прислів'я та приказки, 1955, 62); — Ти, Юрку, будеш за старшого над моїми слугами та робітниками, бо ти мені сподобався (Нечуй-Левицький, III, 1956, 295); Робитимемо все, аби на час скінчити: наймемо робітників, не прогайнуємо і годинки (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 146).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 8, . — Стор. 585.

Коментарі (0)