в означеннях
Тлумачення, значення слова «романтичний»:

РОМАНТИ́ЧНИЙ, а, е.

1. Стос. до романтизму (у 1, 2 знач.). Поруч з реалістичними стильовими течіями у мистецтві соціалістичного реалізму є й інші стильові течії, наприклад романтична (Радянське літературознавство, 1, 1961, 26); «Причинна», як і інші балади [Т. Г. Шевченка], має романтичний характер (Життя і творчість Т. Г. Шевченка, 1959, 47); К. Г. Стеценко написав виняткову щодо глибини настрою романтичну музику до вистави «Про що тирса шелестіла» (Минуле українського театру, 1953, 147).

2. Схильний до романтизму (у 3 знач.), власт. романтикові (у 2 знач.); мрійний, емоційно-піднесений. — Не розуміти краси синього неба! Дивіться, — промовила романтична панна, — яке тут дерево розкішне, небо чисте! (Нечуй-Левицький, I, 1956, 198); Від природи позбавлена будь-яких романтичних нахилів і з природженим практичним ставленням до життя, Катерина ніколи не мріяла про нареченого, закоханого до нестями (Ірина Вільде, Сестри.., 1958, 202); Вчинок Данила й Тосі Флегонт сприймав з романтичним піднесенням, вбачаючи в ньому ламання традицій та зрушення основ, як вияв пристрасної революційності (Юрій Смолич, Мир.., 1958, 33).

3. Який приваблює, захоплює своєю незвичайністю, таємничістю, казковістю і т. ін. Кисилевський запропонував їм [матері й доньці] поділити з ним романтичну подорож до золотодайної Колхіди (Іван Франко, VI, 1951, 237); Острів той лежить далеко В романтичнім тихім морі (Леся Українка, IV, 1954, 177); Перший день, початок Ольжиного міського життя, не віщував нічого романтичного (Яків Качура, II, 1958, 26);
//  Сповнений героїки, піднесення (про боротьбу, працю і т. ін.). Анкетні опитування вихованців ряду шкіл.. свідчать про те, що більшість бажає обрати так звані романтичні професії (космонавти, геологи і т. д.) (Знання та праця, 1, 1973, 20);
//  З фантазією, не строгий (про одяг і т. ін.). Як і ранішеу для весняно-літнього одягу характерні два напрями: спортивно-діловий та романтичний (Наука і життя, 3, 1967, 49).

4. перен. Який має характер любовних стосунків. Павлусь розторсав собі нерви систематичною гульнею по ночах, алкоголем та романтичними походінками [походеньками] (Нечуй-Левицький, IV, 1956, 230); Він справді знав, як Підіпригорі допоміг Нечуйвітер, і не раз насміхався над ним.. — Чи не романтична історія криється за цією допомогою? — прокинулись поганенькі думки. Він ще раз оглядає Галину й переконується, що заради такої молодиці варто було й потрудитися (Михайло Стельмах, II, 1962, 253).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 8, . — Стор. 878.

Коментарі (0)