в означеннях
Тлумачення, значення слова «розбіг»:

РО́ЗБІ́Г, у, чол.

1. Біг з швидкістю, що поступово збільшується. Олекса, надбігши до рову, як був, у повнім розбігу, стрибнув прямо перед собою (Гнат Хоткевич, Довбуш, 1965, 74); Футболіст почав розбіг;
//  перен. Рух, дія, діяльність, що здійснюються із зростаючою інтенсивністю. Разом з партією, в ногу з партією, на чолі з партією радянський робітничий клас, колгоспне селянство, інтелігенція беруть новий могутній розбіг до комунізму (Літературна газета, 7.XI 1961, 2).
 З розбігу: а) поступово збільшуючи швидкість під час бігу; розбігшись. Кидали [елліни] спис з місця в ціль і з розбігу на дальність. Робили це однаково вправно і лівицею, і правицею (Наука і життя, 11, 1966, 31); б) не встигнувши зупинитися після бігу. Раптом назустріч [дівчинці] з провулку виринула маленька постать. Вони з розбігу просто стукнулись лобами (Оксана Іваненко, Великі очі, 1956, 25).

2. Рух (машин, механізмів і т. ін.) з поступовим збільшенням, наростанням швидкості.

3. Дія за значенням розбігтися і розбігатися 1, 5, 7. Сержант Расцелуєва на перехресті Машин фронтових регулює розбіг (Іван Нехода, Хто сіє вітер, 1959, 186); Вони [силові установки з турбогвинтовим двигуном] мають ряд переваг, до яких належить їх економічність і збільшена тяга під час розбігу літака (Наука і життя, 1, 1959, 24); Змістилися звичні для уяви грані простору і часу в сучасній [Сталінградській] битві, і немислимо охопити їх розбігом думки однієї людини (Ле і Левада, Південний захід, 1950, 296).

4. Те, що простягається далеко вперед. Праворуч бовваніло село Довгий Кут — далеко теж за степовим розбігом — майже коло обрію (Юрій Яновський, I, 1958, 161); Ти [Київ] летиш вдалину, мов на крилах... Я люблю твоїх вулиць розбіг (Володимир Сосюра, Так ніхто.., 1960, 42).

5. Контури, обриси чого-небудь у вигляді ліній, що розходяться в різні боки. Відгули сніговії. Перші весняні грози викресали у синяві ламаний розбіг громовиць (Натан Рибак, Помилка.., 1956, 238).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 8, . — Стор. 610.

Коментарі (0)