в означеннях
Тлумачення, значення слова «розламуватися»:

РОЗЛА́МУВАТИСЯ, уюся, уєшся, недок., РОЗЛАМА́ТИСЯ, аюся, аєшся, док.

1. тільки 3 ос. Ламаючись, розпадатися на частини, шматки. На одному з лінійних кораблів з багатоярусними вітрилами прогримів оглушливий вибух, і він, розламавшись навпіл, почав занурюватись у воду (Спиридон Добровольський, Очаківський розмир, 1965, 110);  * Образно. Після денної спеки враз війнуло вітром, зашумів ліс, магнієво зблиснуло небо, розламуючись у бомбових ударах грому (Олесь Гончар, Людина.., 1960, 97).

2. тільки 3 ос. Ламаючись, руйнуватися, розбиватися. Колісниця розламувалася на лету, з неї летіло залізо й дерево (Павло Загребельний, Диво, 1968, 344);
//  Ламаючись, псуватися, ставати непридатним для використання. Розламалося коритце, Де ллють коням воду (Іван Франко, XI, 1952, 271).

3. тільки 3 ос. тільки недок., розм. Дуже боліти від перевтоми, напруження, хвороби і т. ін. В голові, ніби налитій оловом, стукотіли ковалики, руки і ноги розламувались від ниття, вся вона палахкотіла в гарячці (Василь Земляк, Гнівний Страті он, 1960, 170).

4. розм. Розправляти, розминати кінцівки, частини тіла, розвивати за допомогою рухів їх гнучкість. Лише прикурнули до соломи, як над головами бухкала рельса, сон розривався, пробуджені полільниці не могли ніяк одійти від сну, витягувалися, розламувалися (Костянтин Гордієнко, II, 1959, 49); — Я хочу вам рубати.. дрова, — запропонував свої послуги старий.. — Про мене — погрійся, — сказав Гриша. — Розламайся в порядку фізкультури (Олесь Гончар, III, 1959, 226).

5. тільки недок. Пас. до розламувати.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 8, . — Стор. 723.

Коментарі (0)