в означеннях
Тлумачення, значення слова «розминатися»:

РОЗМИНАТИСЯ 1, аюся, аєшся, недок., РОЗІМ'ЯТИСЯ, зімнуся, зімнешся, док.

1. Ставати м'яким, перетворюватися у м'яку масу при розтиранні; роздрібнюватися, розтиратися.

2. розм. За допомогою рухів позбуватися відчуття втоми, скованості, оніміння суглобів і т. ін. Встав [Сагайда] з каруци, розминаючись м'язами, тремтячи всім тілом від лютого холоду (Олесь Гончар, III, 1959, 78); Пройшовся [генерал] по кімнаті, накульгуючи на поранену в боях ногу і розминаючись після довгого сидіння (Іван Багмут, Щасливий день.., 1951, 81); Умиюся холодною водою, розітруся, розімнуся, то воно, може, й пройде.., може, таки й поїду (Панас Мирний, IV, 1955, 354); — А де ж зараз менші діти? — Гуляють, — знічев'я кидає Стьопа. — Їм треба трошки розім'ятися після школи (Василь Кучер, Дорога.., 1958, 22);
//  Спеціальними вправами посилювати гнучкість, чутливість частин тіла перед початком змагань (про спортсменів). Змагання привабили таку силу люду, що натовп стояв навіть біля входу на стадіон. Ольга вийшла на поле, розім'ялася (Вадим Собко, Стадіон, 1954, 419).

3. тільки недок. Пас. до розминати 1.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 8, . — Стор. 740.

Коментарі (0)

РОЗМИНАТИСЯ 2, аюся, аєшся, недок., РОЗМИНУТИСЯ, нуся, нешся, док.

1. Рухаючись назустріч, обходити, об'їжджати і т. ін. одне одного. По стернях накладають на вози снопи з кіп. Їдуть по дорозі, розминаються (Андрій Головко, I, 1957, 351); Гнат ішов з косовиці, Настя — з буряків. Вони розминулись, віддавши один одному на добривечір (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 48); Якось підозріло подивилася на неї бабуся з кошиком, з якою тільки-но розминулася (Антон Хижняк, Тамара, 1959, 76);
//  Розходитися, роз'їжджатися при зустрічі (у вузькому або незручному місці), не зачепивши одне одного. Просуватись [військовій частині] було важко. На шляху створювались «пробки». Розминатися було небезпечно (Євген Кравченко, Квіти.., 1959, 22); За містком шосе дуже вузьке, так що не можна двом візкам розминутись (Нечуй-Левицький, II, 1956, 410); Дорога звужується, з обох боків стрімкі кручі. Коли хтось їде назустріч, то тут не розминутися (Олесь Донченко, VI, 1957, 258);
//  перев. док. Ідучи назустріч одне одному, не зустрітися, не побачитися. [Антін:] А Єва, де Єва? Вона не прийшла з тобою? [Івась:] Ні, ми розминулись. Вона, мабуть, зараз прийде (Мирослав Ірчан, I, 1958, 139).

2. розм. Попрощавшись, розходитися, іти одне від одного в різні боки. Одно стало, крутить на пальті ґудзик, друге нащось витягувало з кишені хусточку. І говорить не говорили й розминатися не розминалися (Степан Васильченко, I, 1959, 191); — Ти змерзла? — обернувся він до білявої панійки.. Пані та щось пропищала, вони розминулися (Панас Мирний, III, 1954, 296); — Я на вас не викажу. Ні ви мене, ні я вас не знаємо. Треба нам сьогодні ж розминутися (Олесь Досвітній, Вибр., 1959, 62).

3. перен. Нехтувати чим-небудь, облишати щось або відмовлятися від чогось. Людей, які.. в життєвій своїй поведінці раз у раз розминаються з тими прекрасними словами, які вони проголошують,.. бачимо ми, треба признатись, не так рідко (Максим Рильський, Веч. розмови, 1964, 101); [Василина:] Годуйся ж, чим бог дав! [Яким:] Та вже з ложкою не розминуся, бо таки виголодався (Борис Грінченко, II, 1963, 538); Книжок, портфеля, що дома наготовила мати, він не взяв, а з рогаткою розминутися не може (Костянтин Гордієнко, Буян, 1938, 6).
Ні з чим не розминеться — вчасно скористається чим-небудь, нічого не упустить. У Нечипора була уся батькова натура. Злодіяка такий, що ні з чим не розминеться: і цигана обдурить, і старця обікраде (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 101); Розминутися з гріхом, заст. — уникнути гріха, чогось неприємного, недоброго. Ніякий чоловік з гріхом не розминеться, — І в селах так, і в городах (Леонід Глібов, Вибр., 1951, 100); Розминутися з правдою — вчинити несправедливість, повестися нечесно з ким-небудь. Громада сама почувала, що розминулася з правдою, продаючи Денисові землю (Борис Грінченко, II, 1963, 379).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 8, . — Стор. 740.

Коментарі (0)