в означеннях
Тлумачення, значення слова «розріз»:

РО́ЗРІЗ, у, чол.

1. Дія за значенням розрізати, розрізувати 1, 3. Щоб зняти шкіру із змії, тварину кладуть на спину і роблять розріз шкіри по середній лінії черева від анального отвору або від середини тіла до підборідка (Виготовлення чучел.., 1956, 11).

2. Розрізане місце, отвір, прорізаний у чому-небудь. Вона — в чудернацькому платті, з великим бантом на спині і з боковими розрізами до самого пояса, — смішно дрібцювала на тонісіньких каблучках (Юрій Збанацький, Мор. чайка, 1959, 79); На порозі в здивуванні стоїть невелика повненька дівчинка, прикриваючи рукою розріз нижньої десятчаної сорочки (Михайло Стельмах, II, 1962, 71); Отто.. затис пальцями рану. Але розріз був глибокий і смертельний (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 459);
//  Форма, обрис очної щілини. Вперше вона побачила цього хлопця, його вольове підборіддя, розріз розумних карих очей (Олесь Донченко, V, 1957, 255).

3. Площина дійсного або уявного перерізу якого-небудь предмета. Розрізом називається таке зображення предмета, коли частина його умовно відокремлюється і накреслюється те, що розташовано в січній площині та за нею (Слюсарна справа, 1957, 81); При бурінні надглибоких свердловин дуже важко виймати зразки гірських порід (кернів), а також вивчати розрізи таких свердловин методами геофізики (Знання та праця, 1, 1965, 8); Завершено глибинні сейсмічні дослідження Карпат, внаслідок яких вдалося побудувати сейсмологічні розрізи всієї товщі земної кори до глибини 60 кілометрів (Наука і життя, 5, 1969, 17);  * Образно. В «Звенигорі» Довженко пробує дати панорамний історичний розріз — від сивої давнини до радянських часів (Радянське літературознавство, З, 1966, 5).
Геологічний розріз — графічне зображення на вертикальній площині умов залягання гірських порід, геологічних структур. Геологи.. придивлялися до найнезначніших дрібниць геологічного розрізу (Вітчизна, 10, 1961, 173).
В (у) розрізі чого, якому — з точки зору. В нашій республіці вже є деякий досвід розроблення комплексних планів розвитку господарства не тільки по УРСР у цілому, а й у розрізі економічних районів і областей (Комуніст України, 8, 1968, 17); Саме цими якостями характеризується новий італійський цикл М. Бажана, в якому в гострому соціальному розрізі трактуються минуле і сучасне (Вітчизна, 11, 1961, 189); Іти (йти) врозріз з чим — суперечити чому-небудь, не збігатися з чимсь. У поодиноких випадках він не може цілком згодитись з усталеною думкою і висловлює свої міркування, що йдуть з нею дещо в розріз (Народна творчість та етнографія, 2, 1962, 114).

4. спец. Гірниче підприємство для добування корисних копалин відкритим способом; кар'єр. Вугільні розрізи можна побудувати в 2—3 рази швидше, ніж шахти (Гірнича промисловість.., 1957, 40); За останні роки тут збудовано чимало нових шахт і розрізів, де вугілля видобувається відкритим способом (Іван Цюпа, Україна.., 1960, 161).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 8, . — Стор. 793.

Коментарі (0)