в означеннях
Тлумачення, значення слова «розряд»:

РОЗРЯД 1, у, чол.

1. Група осіб, ряд предметів або рід явищ, об'єднаних однією чи кількома спільними ознаками. Посадське населення поділялось на кілька розрядів, залежно від заможності (Історія СРСР, I, 1956, 174); Цілком справедливим буде віднести фейлетони Самійленка періоду першої російської революції до розряду суспільно-політичних, соціальних (Радянське літературознавство, 8, 1965, 23); В рільництві всі роботи розбили в основному на чотири розряди і встановили відповідні розміри оплати в карбованцях (Колгоспник України, 4, 1959, 7);
//  у сполуч. із порядк. числ. або прикм. Ступінь, ґатунок.  * Образно. [Наталя:] А це — рецензії. [Криницька:] Ну й розчистили ж його [Ружевського]. [Вася:] По першому розряду (Іван Микитенко, I, 1957, 395).

2. перев. у сполуч. із порядк. числ. або прикм. Ступінь виробничої, спортивної і т. ін. кваліфікації. В машинобудуванні кваліфікацію робітників поділяють на 8 розрядів. Перший розряд визначає найнижчу кваліфікацію, а восьмий — найвищу (Токарна справа.., 1957, 230); Майже всі механізовані роботи оплачуємо по п'ятому розряду, а основні ручні роботи на кукурудзі — по третьому і четвертому розрядах (Колгоспник України, 11, 1961, 18); Існуюча класифікаційна програма з художньої гімнастики передбачає послідовний перехід від нижчого розряду до вищого (Художня гімнастика, 1958, 4).

3. В арифметиці — місце цифри при письмовому позначенні числа. Кожна електронна лічильна машина має певну кількість розрядів. Усі числа, з якими доводиться мати справу при обчисленнях, повинні укладатися в цю кількість розрядів (Наука і життя, 7, 1956, 4).

4. У Московській державі XVI—XVII ст. — центральна урядова установа, яка відала служилими людьми, військовими справами і управлінням південних прикордонних областей.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 8, . — Стор. 798.

Коментарі (0)

РОЗРЯД 2, у, чол.

1. Дія за значенням розрядити1, розряджати і розрядитися 1, розряджатися 1—3.

2. Втрата електричного заряду яким-небудь тілом; явище, що супроводжує цю втрату. Головним джерелом атмосферних перешкод є грозові розряди — блискавки, що виникають між хмарами та між хмарою і землею (Основи радіотехніки, 1957, 169); М. В. Ломоносов говорив, що північне сяйво є не що інше, як свічення молекул розрідженого газу під дією електричного розряду (Нариси розвитку прикладної електротехніки в СРСР, 1957, 20);  * Образно. Чуєш тіла кожним наповненим куточком Своє тривожне щастя, розряди життьові (Микола Бажан, Вибр., 1940, 100).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 8, . — Стор. 798.

Коментарі (0)