в означеннях
Тлумачення, значення слова «розсуджувати»:

РОЗСУДЖУВАТИ, ую, уєш, недок., РОЗСУДИТИ, суджу, судиш, док.

1. перех. і без додатка. Проаналізувавши обставини, виносити рішення в якій-небудь спірній справі, установлювати, хто правий, хто винуватий. — Тепер.. я здаюся на Ваш суд, — як знаєте, так розсуджуйте (Панас Мирний, V, 1955, 374); — Ходім лиш зараз у волость, нехай нас волость розсудить, а не ти з свекрухою.., — кричала, аж сичала Мотря (Нечуй-Левицький, II, 1956, 356); Павло й мирить їх [дітей], коли полаються, й розбороняє, коли заведуть бійку, і справедливо розсудить (Василь Кучер, Трудна любов, 1960, 511).

2. неперех. Подумавши, поміркувавши над чим-небудь, приходити до певного висновку, рішення. Дарма, що Вовк, а добре розсудив, Неначе хто навчив, Що іноді з'їси і не доволі, Зате живеш на волі (Леонід Глібов, Вибр., 1951, 158); Михайло Васильович, відчуваючи всю незручність і скандальність піднятої теми, розсудив за краще ретируватися (Олексій Полторацький, Повість.., 1960, 327).

3. неперех. Обдумувати щось; думати, розмірковувати про кого-, що-небудь. Не дуже вмів [Макуха], як, що й коли придбати; як там кажуть: коли з топленої хати йде, то вже й дверей не зачиняє, бо, бач, тепло, а того не розсудить, що вистудити хату не довго і в ній холодно буде (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 254); — Коли ж не купиш [хліб], то так візьми! — Нащо я в тебе візьму його? Ось розсуди гаразд… У тебе тільки один хліб і зостався; а я, слава богу, не терплю ще нужди… (Панас Мирний, I, 1949, 275); — Молодець дівчина! Ти тільки розсуди, який приклад дає. Тепер всі за нею підуть, — гомоніли поміж собою чоловіки (Іван Цюпа, Вічний вогонь, 1960, 34).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 8, . — Стор. 819.

Коментарі (0)