в означеннях
Тлумачення, значення слова «розумітися»:

РОЗУМІТИСЯ, іюся, ієшся, недок.

1. на чому, у (в) чому. Бути обізнаним з чим-небудь, вміти розбиратися, мати досвід у чомусь. — Польські шляхтичі віддають синів та дочок до магнатських палаців, щоб вони до всього придивлялися і розумілися на всьому (Зінаїда Тулуб, Людолови, I, 1957, 68); Говорив він розсудливо, добре розуміючись на військовій тактиці (Петро Панч, Іду, 1946, 32); Опанас Трубенко розумівся трохи на машинах (Олександр Довженко, I, 1958, 73); Як же, справді, можна, не оволодівши мовою, творить літературу? Це все одно, якби, не розуміючись у фарбах і кольорових замах, та взяти б палітру в руки й почати малювати (Павло Тичина, III, 1957, 101); — Я піду,.. — промовив, сподіваючись почути від неї тих слів, що утримали б його. Але й Марта розумілась у коханні не більше, аніж він. — Як хочеш, Дмитре (Михайло Стельмах, II, 1962, 336);
//  Знати смак у чому-небудь. [Круста:] Чи той розп'ятий християнський бог, що нібито й собі воскрес із мертвих, теж розуміється на винах добре? (Леся Українка, II, 1951, 405); — На рибі теж розумітися треба, — говорив Панас Юхимович повчально. — Карась, до прикладу.., на юшку не годиться (Юрій Збанацький, Між.. людьми, 1955, 21);
//  Мати елементарні початкові відомості з якої-небудь галузі знання. Рідненька [мама] жодної букви не вміла написати: не вчили її. В арифметиці трохи розумілася: їй сяк-так підсобляли пальці (Олександр Ковінька, Кутя.., 1960, 11); — Як, пак, той прозивався, що латинські вірші писав? Я на грамоті розуміюся не дуже, отож і не знаю, Горацій, чи як? (Олександр Довженко, I, 1958, 219).
Як баран в аптеці розумітися див. баран; Як вовк на зорях розумітися на чому, в чому, ірон. — виявляти повне незнання якої-небудь справи. Розуміється, як вовк на зорях (Українські народні прислів'я та приказки, 1955, 237).

2. також над чим, рідко за чим, безос. Мислитися, сприйматися, матися на увазі. Коли згадаємо, як тісно і самовільно розумілося те, що дозволено і недозволено в літературі, — тоді зрозуміємо ту бурю гніву, яку викликав Франко серед галицьких читачів своїм новаторством (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 32); ..під самовизначенням націй розуміється державне відокремлення їх від чужонаціональних колективів, розуміється утворення.. національної держави (Ленін, 25, 1972, 247); — А Шовкун тут уже очі видивився виглядаючи, — казав Черниш.. «Але я виглядав тебе далеко більше за Шовкуна, — розумілося за цими словами..» (Олесь Гончар, III, 1959, 396).
Розуміється само собою що — що-небудь не потребує доказів, є очевидним для всіх. Коли я і в Одесу не поїду (се само собою тепер розуміється), і тебе на свята не діждусь, то буде кепський інтерес... (Леся Українка, V, 1956, 214).

3. рідко. Спілкуючись один з одним, правильно сприймати думки, почуття і т. ін. співрозмовника. — Ми розуміємося добре, мій сину, і не потребуємо між собою політикувати (Ольга Кобилянська, III, 1956, 30); На полі гартовані полум'ям герця, вони розумілися мовою серця (Микола Упеник, Вірші.., 1957, 107).

4. у знач. вставн. сл. Без сумніву, звичайно, безперечно. Згодом, розуміється, пішли інші інтереси, і за ними відійшла набік отак дитяча дружба (Євген Кротевич, Сини.., 1948, 21); Переживання Тасі були, розуміється, набагато складнішими (Любомир Дмитерко, Розлука, 1957, 171).

5. у знач. ствердж. част., рідко. Так, авжеж. [Химка:] Буде бабуся утішатися та доглядати онуків... Правда, Іване? [Іван:] А розуміється... (Панас Мирний, 1955, 247).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 8, . — Стор. 843.

Коментарі (0)