в означеннях
Тлумачення, значення слова «рух»:

РУХ, у, чол.

1. філос. Спосіб існування матерії, який полягає в безперервній зміні всього існуючого і виявляється в безпосередній єдності перервності і неперервності простору і часу. Марксистсько-ленінська діалектика вчить, що дійсність існує лише у формі руху. Руху як в просторі, так і в часі (Комуніст України, 8, 1968, 75).

2. Процес розвитку, в результаті якого відбувається зміна якості предмета, явища і т. ін., перехід від одного якісного стану до іншого, вищого. Мов зачарований, стою, схвильовано дивлюся, красу природи пізнаю в її одвічнім русі (Іван Гончаренко, Вибр., 1959, 274).

3. Зміна положення кого-, чого-небудь унаслідок обертання, коливання, переміщення і т. ін. Пісок лежить без руху золотий, так, як лишив його Хамсін свавільний (Леся Українка, I, 1951, 304); Тишу тундри порушував лише рух оленів (Микола Трублаїні, Вовки.., 1936, 38); Річний рух Сонця відбувається назустріч його добовому рухові (Воронцов-Вельямінов, Астрономія, 1956, 29);
//  Переміщення транспорту, ходьба тощо в різних напрямках (на вулицях, дорогах і т. ін.). На вулиці починався рух. Бігли дівчата, молодиці, діти з ціпками, з хворостинами. Лопотали підтички, гупали босі ноги, брехали сколошкані собаки (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 16); На шосе був рух, як вдень: легкові машини, грузовики, величезні самоскиди (Леонід Первомайський, Дикий мед, 1963, 391).

4. Робота якого-небудь механізму, машини, пристрою і т. ін. Він почув гордість, самоповагу, наче не панич Льольо, а сам він оживить мертві стіни сахарні, пустить в рух колеса, паси машини (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 36).

5. Зміна положення тіла або його частин (у людини або тварини). Про журавлів ти більше не співала, А, серцем відчуваючи грозу, Хапливим рухом крадькома втирала Солону, теплу і гірку сльозу (Любомир Дмитерко, В обіймах сонця, 1958, 138); Стежив [Саїд-Алі] за кожним рухом брови, за найніжнішим.. трепетом її принадних уст (Іван Ле, Міжгір'я, 1953, 16).
Вільні рухи див. вільний; Сисні рухи див. сисний.

6. Зміна в душевному стані, викликана яким-небудь почуттям, переживанням і т. ін.;
//  Розвиток процесу мислення в людини. Рух думки.

7. перен. Громадська діяльність або масовий виступ, спрямований на досягнення певної мети. Безмежна відданість радянського народу справі комунізму знайшла своє втілення у таких нових явищах нашого часу, як рух бригад і ударників комуністичної праці (Матеріали XXI з'їзду Компартії України, 1960, 82); Видатним завоюванням міжнародного комуністичного і робітничого руху є створення світової соціалістичної системи (Наука і життя, 5, 1959, 1); Партизанський рух.

8. перен. Розвиток дії в літературному або музичному творі. Бренькнули ті ноти й покотились разом вниз, як камінці з гори, все швидше і швидше, все більш розганяючись, все більше захоплюючи нот, зростаючи в лавину згуків, у грізний музикальний водоспад, в якому чулась дика енергія руху (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 376).
Криволінійний рух див. криволінійний; Поступальний рух див. поступальний; Прямолінійний рух див. прямолінійний; Служба руху — відділ управління на транспорті, що відає графіком переміщення поїздів, суден і т. ін.
Приходити (прийти) в рух див. приходити.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 8, . — Стор. 914.

Коментарі (0)