в означеннях
Тлумачення, значення слова «рухомий»:

РУХО́МИЙ, а, е.

1. Який перебуває в постійному русі. Світ є рухома матерія (Логіка, 1953, 79).

2. Який переміщається з місця на місце. На рухомих пісках рослини не встигають розвинути досить міцну кореневу систему, здатну протистояти вітрові (Наука і життя, 11, 1967, 50);
//  Який переноситься, перевозиться з місця на місце. Щоб уникнути перегрівання рослин і досягти рівномірного освітлення, широко використовують рухому освітлювальну установку (Овочівництво закритого і відкритого ґрунту, 1957, 40); Рухома кіноустановка.
Рухомий наголос див. наголос.

3. Який може бути переміщений з одного місця в інше. Дав [Єремія] приказ слугам якмога швидше укладати його пожитки, складати на вози намети, хапати похапцем зброю, коні та всяке рухоме добро (Нечуй-Левицький, VII, 1966, 147); Гуляли це не загорьовані трударі, не жителі нужденних халуп на бідацькій приміській околиці, а безжурні володарі всього рухомого і нерухомого добра на землі (Юрій Смолич, Мир.., 1958, 59).
Рухоме майно — у російському дореволюційному і сучасному буржуазному праві — майно, яке не пов'язане безпосередньо з землею і може бути переміщене. [Бей:] Подайте мені заяву на папері; додайте спис і оцінку ваших нерухомих маєтків і рухомого майна (Володимир Самійленко, II, 1958, 195); З скасуванням приватної власності на землю поділ майна на рухоме і нерухоме скасовано (Цивільний кодекс УРСР, 1950, 7).

4. Який рухається завдяки своїй будові (про механізм, машину, пристрій і т. ін.). Корпус струга, на якому вміщено різаки, рухомий. Це забезпечує хорошу його маневреність і виймання вугілля в будь-якому місці лави (Наука і життя, 1, 1963, 14).
Габарит рухомого складу див. габарит; Рухомий склад — сукупність одиниць колісного транспорту на залізницях, у трамвайно-тролейбусних парках і т. ін. За пропозицією інженерів Київського відділку залізниці.. виготовлено знімні щити для нарощування бортів платформ, що значно поліпшує використання рухомого складу (Радянська Україна, 10.V 1957, 3).

5. Який часто змінює свій вираз (про обличчя). Це був невисокий, навіть присадкуватий чоловік з рухомим ..і красивим лицем (Олександр Ільченко, Серце жде, 1939, 426).

6. перен. Який міняється. Ціни мають бути і стабільними, і рухомими (Радянська Україна, 4.II 1968, 2).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 8, . — Стор. 916.

Коментарі (0)