в означеннях
Тлумачення, значення слова «римський»:

РИ́МСЬКИЙ, а, е. Прикм. до римляни і Рим. Колись то ще, во время оно, Помпілій Нума, римський цар, Тихенький, кроткий государ, Втомившись пишучи закони, Пішов любенько погулять І одпочить (Тарас Шевченко, II, 1963, 385); Далеко від міста на високій скалі стояв багатий жіночий монастир. Се був колишній римський замок (Іван Франко, IV, 1950, 152); Ми знаємо про загибель аристократичних культур (грецької і римської) під ударами германо-галльських дикунів (Бллан, II, 1958, 59); По містах Провансу збереглися старовинні, ще з часів римського панування, цирки, де й досі, раз на два тижні, здається, відбуваються бої биків (Максим Рильський, Дал. небосхили, 1959, 70);
//  Власт. римлянам, такий, як у римлян. [Прісцілла:] Яка ж то «вірність» буде, що пенатам не поклонюсь я вдома, а прилюдно з матронами піду богам служити, як вимагає давній римський звичай? (Леся Українка, II, 1951, 382); У нижнім поверсі — парадні покої. Вестибюль римського стилю І століття. Їдальня — ренесанс II століття, Флоренція (Остап Вишня, I, 1956, 165).
Римське право — сукупність правових норм, вироблених у Стародавньому Римі, що виражали волю панівного класу рабовласників і були засвоєні багатьма європейськими державами. [Кай Летіцій:] І знаєш ти, що нам дає ту велич? То римське право, то закони наші, яким нема на цілім світі рівних! (Леся Українка, II, 1951, 365); Римський ніс — правильної форми великий ніс з горбинкою. Це був високий і стрункий сухорлявий юнак з римським носом і довгим волоссям, у сірому пальті (Олесь Донченко, VI, 1957, 522); Римський папа — глава католицької церкви. На місці тої вовчої ями, де брати повиростали, було пізніше збудовано так званий Ватікан, де оселилися і де й досі живуть так звані римські папи (Остап Вишня, I, 1956, 455); Римські цифри — знаки чисел: І, II, III, IV, V, VI та ін., запозичені від стародавніх римлян.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 8, . — Стор. 535.

Коментарі (0)