в означеннях
Тлумачення, значення слова «секрет»:

СЕКРЕТ 1, у, чол.

1. Те, що не підлягає розголошенню, що приховується від інших; таємниця. [Печариця (сідає, наче сам до себе):] Бажав би я знати, що то за секрети шепче одна панночка другій на вушко? (Панас Мирний, V, 1955, 145); — Я не маю ніяких секретів вам говорити (Іван Франко, VI, 1951, 188); З Юрком у Степана Федоровича завелись якісь секрети (Василь Козаченко, Вибр., 1947, 19);
//  чого. Прихована причина. Сьогодні бомбою влітає в редакцію Лубенець, обличчя сяє, в руках еластичність, помолодшав навіть. Весь секрет метаморфози у тому, що він перший пошив собі форму (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 165); Найголовніше джерело «Енеїди» [І. Котляревського] — реальна тогочасна дійсність, а секрет її вічного успіху — в талановитому, майстерному відтворенні життя (Комуніст України, 9, 1969, 87);
//  Невідомий комусь іншому або ще не відкритий прийом, спосіб (одержання, виготовлення і т. ін. чого-небудь). — Рідина, яку ви бачите в водозборах,.. не проста вода. Це насичений хімічний розчин. Формула розчину — мій секрет (Юрій Смолич, I, 1958, 69); Почала опановувати секрети в'язання й Поля (Павло Автомонов, Щастя.., 1959, 7); Виробничі секрети мають місце не тільки в промисловості, але й у сільському господарстві, коли воно ведеться на капіталістичній основі (Комуніст України, 4, 1962, 34).
Видавати (видати) секрет — розповідати комусь про те, що старанно приховувалося; розголошувати таємницю. Соромилась [Марта Кирилівна] говорити далі, щоб не видати секрету (Нечуй-Левицький, VI, 1966, 28); Держати (тримати) в секреті — старанно оберігати таємницю чого-небудь, приховувати щось. Держімо у секреті, Чому ми, друже мій, цвітіння любим третє! (Максим Рильський, III, 1961, 193); Зважаючи на важливість цієї експедиції [на Камчатку і Курильські острови], Петро І тримав мету й завдання її в секреті (Видатні вітчизняні географи.., 1954, 20); Не секрет — відомо всім. — Не секрет, крові пролито багато, але то необхідність змушувала нас (Олесь Гончар, II, 1959, 404); Під [великим] секретом; рідше По секрету — таємно від інших; вимагаючи збереження таємниці сказаного. Що тобі привезти, дитиночко моя, на ялинку? Скажи мені під секретом на вушко (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 170); Десь тут Тимко під великим секретом показував на пташині гнізда і жовторотих заїдастих пташенят (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 519); Чоловік одразу ж подався до дядька Володимира та й по секрету нараяв йому підсипати квочку лише довгоносими яйцями, бо, мовляв, з них виходять самі курочки (Михайло Стельмах, Щедрий вечір, 1967, 48); Розкривати (розкрити) секрет чого — виявляти внутрішню суть явища, предмета. — Це, Агафіє Кирилівно, — хімія, — поважно пояснив Юша. — Я зараз розкрию секрет (Олесь Донченко, V, 1957, 388); Секрет полішинеля див. полішинель.

2. Потайний пристрій у механізмах, предметах домашнього вжитку тощо. Він заявив, що його годинник має в собі ще один секрет, якого досі він не вказав нікому (Іван Франко, IV, 1950, 206); Замок із секретом.
Скринька з секретом див. скринька.

3. військ. Додатковий сторожовий пост із кількох осіб, виставлений таємно на найбільш небезпечних підступах з боку противника, а також місце розташування такого поста. Секрети попереджені, що зараз має вийти розвідка (Яків Качура, Вибр., 1953, 380); Старенька мати.. дуже частенько навідувалась в найближчий від кордону, найпотаємніший секрет і вела розмову з своїм Антосем (Юрій Збанацький, Між.. людьми, 1955, 32).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 9, . — Стор. 112.

Коментарі (0)

СЕКРЕТ 2, у, чол., фізл. Речовина, яку виробляють залози людини й тварини (слина, шлунковий сік і т. ін.). Орбітальна залоза здатна концентрувати кальцій і калій: кількість їх в секреті цієї залози більша, ніж в плазмі крові (Фізіологічний журнал, II, 6, 1956, 32).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 9, . — Стор. 112.

Коментарі (0)