в означеннях
Тлумачення, значення слова «шаховий»:

ША́ХОВИЙ, а, е.

1. Стос. до шахів (у 1 знач.). У вас же, здається, третя категорія, правда, Леоніде Артемовичу? — умисно применшив шаховий розряд Жежери Федір Васильович (Юрій Мушкетик, Чорний хліб, 1960, 108); Тринадцять років М. Ботвинник був володарем шахової корони (Наука і життя, 10, 1966, 63); Ці спірки про сюжет перетворилися для нас у щось на зразок шахової гри без дошки (Олесь Донченко, VI, 1957, 621); Першим російським шахістом, якому довелося вступити в єдиноборство з майстрами Заходу, був основоположник вітчизняної шахової школи Михайло Іванович Чигорін (Перша книга шахіста, 1952, 3);
//  Признач. для гри в шахи. Сташка.. кидала оком на високого брюнета, що, глибокодумно підперши голову кулаками, схилився над шаховою дошкою (Ірина Вільде, Сестри.., 1958, 378).
 Шахове поле — квадрат, клітинка на шахівниці.

2. Розташований так, як клітини одного кольору на шахівниці;
//  Такий, як на шахівниці. По дну яру в'юнилася дорога, ховалася в одному з бічних вибалків. Від того місця і майже до кінця яру дно його посічене великими шаховими клітинами. То — невдатні калюжі-ставки (Юрій Мушкетик, Серце.., 1962, 191). Шаховим порядком; У шаховому порядку — у такій послідовності, в якій розміщені клітини на шахівниці. На площі в п'ятдесят п'ять гектарів розборсався, збігав шаховим порядком з крутих схилів протилежного горба вниз до самої річки молодий колгоспний сад (Євген Кротевич, Сини.., 1948, 59); На тічку вулики треба ставити в шаховому порядку або прямолінійними рядами, льотками на південний схід або південний захід (Бджільництво, 1956, 36).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 11, . — Стор. 423.

Коментарі (0)