в означеннях
Тлумачення, значення слова «шашка»:

ШАШКА 1, и, жін.

1. Плескатий предмет круглої форми з дерева, кістки, пластмаси (перев. білого або чорного кольору), яким грають на спеціальній дошці.

2. тільки мн. шашки, шок. Гра на дошці, поділеній на 64 (а іноді 100, 144) світлі і темні клітини (поля), між 12 (20 або 30) світлими (перев. білими) та 12 (20 або 30) темними (чорними) кружальцями за певними правилами. Грав я з татом в шашки. Як зіграли? Нічия! (Іван Нехода, Хочу буть.., 1949, 10);
//  Набір фігур для такої гри.
 Стокліткові шашки див. стоклітковий.

3. Плитка, циліндр, кубик спресованої вибухової речовини. Слово друга своїми устами Повторив я не раз під мостами, Закладаючи в шашки запали. З ним бійці у похід виступали (Платон Воронько, Мирний неспокій, 1960, 136); [Вайсман (розглядаючи рейку):] Щоб таку штуку підірвати, не дуже багато й треба: три толових шашки, і все полетить шкереберть (Олесь Гончар, Партиз. іскра, 1958, 54).
 Димова шашка — циліндричний металевий футляр, наповнений димовою сумішшю; використовується у військовій справі для створення димових завіс та в сільському господарстві для обкурювання рослин з метою захисту їх від заморозків і боротьби з шкідниками. Бійці розкидали димові шашки, затулили чорною повстю від ворога море й дали змогу підійти кораблям із гарматами й десантом (Літературна Україна, 17.X 1969, 1); В останні роки з успіхом застосовують різні хімічні засоби боротьби з шкідливими комахами (комарі, мухи, сліпні тощо). Для цього найчастіше використовують гексахлоранові димові шашки (Колгоспник України, 8, 1958, 22).

4. спец. Шестигранний кам'яний, дерев'яний і т. ін. брусок для брукування вулиць та шляхів; торець.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 11, . — Стор. 425.

Коментарі (0)

ШАШКА 2, и, жін., розм., рідко. Те саме, що шабля. От хоч би й він, Карпо Петрович. Він носив білі погони й шашку, як офіцер... (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 368); Між думками командирським оком оглядає [Килигей] товаришів, внутрішньо перевіряє й себе, чи все в порядку, чи все готово до останнього бою. Так, все. Кінь міцний, шашка відточена, в серці сила духу й готовність... (Олесь Гончар, II, 1959, 385).
Лізти (полізти і т. ін.) на голі шашки — те саме, що Лізти (полізти, іти, перти і т. ін.) на рожен (див. рожен). Його Настя стоїть поміж молодицями, мліє: .. — Боже, одчаюга!.. Такий на голі шашки полізе (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 328).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 11, . — Стор. 425.

Коментарі (0)