в означеннях
Тлумачення, значення слова «шевський»:

ШЕ́ВСЬКИЙ, а, е. Прикм. до швець. [Гострохвостий:] В неї голосок, як у флоровських черничок, а у вас такий бас, як у нашім шевськім хорі у Йоньки Шелихвоста (Нечуй-Левицький, II, 1956, 495); У шевському ряді, на довгих неструганих дошках, поприбиваних до кобильниць, стояли й чоботи, і сап'янці (Олександр Ільченко. Козацьк. роду.., 1958, 243);
//  Признач. для пошиття взуття. Їх [шевців] смутні очі наче оплакують той крам, що лежить на лядах перед ними: шматочки сірки, цвяхи на сковорідках, шевська смола на тарілках (Нечуй-Левицький, I, 1956, 50); Смерділо шкурами, рибою, шевським клеєм, дьогтем, гноєм та новими сукнами (Зінаїда Тулуб, Людолови, I, 1957, 7); На місці шевської майстерні.. стояв тільки комин, лежало кілька обгорілих кроков та валявся побитий посуд (Юрій Смолич, II, 1958, 39); Біля вікна — шевське начиння на столику, табуретка з натягнутою на ній зверху шкірою (Юрій Яновський, I, 1954, 157); Старий запускає пальці в халяву, виймає звідти шевського ножа, віддає Матвієві (Михайло Стельмах, I, 1962, 433).
 Шевська лапа (коза) — металевий плескатий інструмент на довгій ніжці, який використовується при пошитті чи лагодженні взуття; лапа. В хаті, біля лави, на низенькому ослінчику сидів Василь. Між колін тримав шевську лапу, на ній — дірявий Лідин черевик (Юрій Мушкетик, Серце.., 1962, 299); Бригадиром тут високий розважливий Пилип Гаврилович Тупицький. Майже 30 років сидить він з шевською козою між колінами (Радянська Україна, 9.II 1961, 3); Шевська смола див. смола; Шевський квас див. квас.
Прилипати (прилипнути, чіплятися і т. ін.), як (мов, немов і т. ін.) шевська смола див. смола; Причіплюватися (причіплятися, причепитися), як (мов, немов і т. ін.) шевська смола див. причіплюватися.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 11, . — Стор. 435.

Коментарі (0)