в означеннях
Тлумачення, значення слова «щока»:

ЩОКА́, и, жін.

1. Частина обличчя від вилиці до нижньої щелепи. Молодиця сіла і журливо підперла рукою щоку (Панас Мирний, I, 1954, 167); Тамара ще більше змарніла, її худі щоки запали, на засмученому обличчі великі карі очі здавалися ще більшими (Антон Хижняк, Тамара, 1959, 200); Лейтенант обняв колгоспника за широкі плечі і поцілував у колючу щоку (Петро Панч, Іду, 1946, 33); Заклавши полтиника за щоку, Данько з підстрибом гайнув ярмаркувати (Олесь Гончар, I, 1959, 44);  * Образно. Євдоким через пліт поглядає на свій город, де вже рясно, і синьо, і біло цвіте картопля, дрімає рожевий, з підмальованими щоками мак, і оживають у золотому клечанні похилі соняшники (Михайло Стельмах, I, 1962, 570);
//  Така частина морди, голови у тварин;
//  перев. мн. Зяброві кришки в риб. — Про юшку можете прочитати в книжці «Старое житье». Там описується, як Потьомкін варив юшку з аршинних стерлядей і судачих щік (Павло Загребельний, День.., 1964, 78).
За обидві щоки уминати (уплітати і т. ін.) — з великим апетитом, жадібно їсти. Круг столу сиділи хлопці, і кожен за обидві щоки вминав гостинці з дому: масло, яйця, горішки... (Андрій Головко, I, 1957, 144); Особливо не соромився.. Денис: чуже сало та хліб він уплітав за обидві щоки, так що на лобі аж піт виступив (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 143); «А любить попоїсти, — відзначив [Іван], мимовільно усміхаючись, — За обидві щоки натоптує» (Євген Гуцало, Скупана.., 1965, 256); Рум'янець (рум'янці) на всю щоку — про яскравий рум'янець як ознаку здоров'я, молодості і краси. Хороший з лиця, повновидий, рум'янець на всю щоку, з чорними, веселими очима, з чорним лискучим усом, він був перший красень на селі... (Панас Мирний, I, 1949, 213); Потяглись до місця збору.. безрідні затуркані сестри Лісовські, обидві з такими рум'янцями на всю щоку, що аж дивно було, де вони могли взятись у них (Олесь Гончар, Таврія, 1952, 17); Щоки [аж] горять (пашать, зайнялися, спалахнули і т. ін.) — про крайнє збудження від сорому, гніву, радості і т. ін., що відбилося на обличчі. Вона почувала, що її щоки аж горять, аж пашать, усе тіло неначе в огні од неприємних згадок та од злості (Нечуй-Левицький, VI, 1966, 36); Дивився на неї Яресько і любувавсь.. Розшарілась, щоки горять, а очі весь час сміються ясно, іскристо (Олесь Гончар, II, 1959, 33); Біжить назустріч дівча. Щоки пашать, очі горять — і ловить мій погляд з таким запалом, з таким відданням, на які здатні лиш ті, що стрілись на мить, а розстались навіки (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 185); Засміялася Орися, і її очі бризнули такою веселістю, щоки так зайнялися збентеженою дівочою кров'ю, що Дорош теж посміхнувся (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 380); Валині щоки несподівано спалахнули і залилися рожевою фарбою (Вадим Собко, Запорука.., 1952, 212); Щоки позатягало див. позатягати.

2. спец. Бокова, перев.. плоска, поверхня якогось предмета, якоїсь деталі, частини пристрою, механізму. Рейсфедер має дві щоки, відстань між якими регулюється гвинтом (Креслення, 1956, 14); Вершник вихопив з піхов шаблю й з усього розмаху щокою шаблі вдарив дозорця по спині (Іван Ле, Наливайко, 1957, 8).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 11, . — Стор. 604.

Коментарі (0)