в означеннях
Тлумачення, значення слова «штопор»:

ШТО́ПОР, а, чол.

1. Гвинтоподібний стержень з рукояткою, признач. для відкупорювання пляшок; пробочник. «Треба б було поквапитися обслужити такого», — міркував розгублений офіціант, тримаючи бокал і пляшку пива з уткнутим штопором у корок (Іван Ле, Міжгір'я, 1953, 17);  * Образно. Над хатами штопори димків — Діти їх малюють саме так (Максим Рильський, II, 1960, 72);  * У порівняннях. Лютов ткнув у груди собі, проти серця, вказівним пальцем і покрутив ним, наче штопором (Максим Горький, Життя К. Самгіна, перекл. Хуторяна, I, 1952, 193).

2. ав. Одна з фігур вищого пілотажу, що полягає в зниженні літака по крутій спіралі. Щоб звільнити шасі, що заклинилося, пілот робить «штопори», «свічки», повороти через крило та інші складні фігури (Українське радянське кіномистецтво, II, 1959, 118);  * Образно. — Тільки я думаю, що на віршах теж потрібний вищий пілотаж, га? Всякі там бочки, імельмани, штопори, піке — певно, чули? (Юрій Яновський, I, 1954, 47);
//  Стрімке падіння літака з обертанням його навколо своєї осі внаслідок втрати керування. Один по одному летіли, підстрибуючи, перекидаючись, описуючи параболи, роблячи карколомні штопори, охоплені полум'ям «Юнкерси» (Андрій Трипільський, Дорога.., 1944, 11); Була тільки одна думка — втримати літак: важка пасажирська машина могла не вийти з штопора (Вадим Собко, Граніт, 1937, 67);  * Образно. Так ми з кумом, як стій, з кислиці у піке. Кум таки приземлився, хоч і скапотував, а я з піке — в штопор (Остап Вишня, I, 1956, 256).

3. у знач. присл. штопором. Гвинтоподібно, спірально.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 11, . — Стор. 541.

Коментарі (0)