в означеннях
Тлумачення, значення слова «штрих»:

ШТРИХ, а, чол.

1. Коротка риска, лінія, яка є одним з основних елементів рисунка, креслення. — Що, що, що? — скрикнув професорі прибіг ближче до мене. — Як ти пишеш, як? —..рука дотягала штриха на таблиці (Іван Франко, I, 1955, 241); Шевченко гарячково клав на папір штрих за штрихом і запам'ятовував деталі її одягу, розташування монет на безрукавці.. і все, що можна буде докінчити в слобідці (Зінаїда Тулуб, В степу.., 1964, 178); Малював він непогано, штрих у нього був сміливий і соковитий (Олександр Ільченко, Серце жде, 1939, 426);  * У порівняннях. Шрам, ніби останній, завершальний штрих художників, домальовував це прекрасне обличчя (Іван Ле, її кар'єра, 1947, 22); Голі дерева вирисовувалися на блакитному тлі тушшю наведеними штрихами (Петро Панч, II, 1956, 482);
//  Риска взагалі. На багатьох каменях є великі подряпини, які називають льодовиковими шрамами і штрихами. Вони утворилися від ударів каменів і тертя під час руху льодовика (Фізична географія, 5, 1956, 117);  * Образно. Зате й дерево виходить з-під гуцульської сокири.. На закінчення завше додасть [гуцул] пару-другу штрихів, як маляр до картини (Гнат Хоткевич, II, 1966, 354).

2. перен. Окрема подробиця, характерна риса чого-небудь. Хвилююча злободенність публіцистики, відтворені в ній свіжі життєві штрихи, що розкривають велич нашого буття, — все це елементи поезії, які повинні дедалі сильніше виявлятися і в мистецтві кіно (Олександр Довженко, III, 1960, 244); Стіл був уже готовий. Треба було зробити кілька останніх штрихів, щоб усе мало вигляд тієї щирої гостинності, без якої дружня вечірка немислима (Юрій Шовкопляс, Інженери, 1956, 205).

3. муз. Навмисне виділення деталі під час виконання музичного твору, що надає йому привабливості, оригінальності. Лише тоді пісня знайде відгук в душі слухача, коли кожен її образ, художній штрих буде рідний йому і близький (Радянське літературознавство, 5, 1958, 24).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 11, . — Стор. 545.

Коментарі (0)