в означеннях
Тлумачення, значення слова «штурвал»:

ШТУРВА́Л, а, чол.

1. Стернове колесо (на судні). Форштевень судна обережно розрізав хвилі. Вправна рука капітана Пабло лежала на штурвалі (Юрій Бедзик, Вогонь.., 1960, 93); В рубці, що височіла над палубою, біля штурвала стояв старий чоловік і, примруживши сірі, вицвілі очі, дивився вперед, тільки вперед, на дніпровське плесо (Семен Журахович, Вечір.., 1958, 382);  * Образно. Біля штурвала великої революції стояв В, І. Ленін, який усе своє життя, весь розум і пристрасть душі віддав визвольній боротьбі пролетаріату, всіх експлуатованих і пригноблених мас (Комуніст України, 10, 1965, 11);
//  Колесо або його частина, які служать для керування рухом літака. Руки, що звикли до пензля, стеки й рейсфедера, взялися на заклик партії за автомат, міномет, штурвал літака (Юрій Яновський, II, 1954, 195); Безтрепетні руки тримають штурвал; Літак свій останній бере перевал (Микола Бажан, I, 1946, 122).

2. Пристосування у вигляді стернового колеса, півколеса, маточини з рукоятками і т. ін., за допомогою якого керують дією якого-небудь механізму. Сам Сакій став на штурвал хедера, а комбайнерові порадив регулювати мотором (Іван Ле, Історія радості, 1947, 206); В кабіні міститься обладнання для керування гіровозом — штурвал для підключення і відключення маховика до редуктора або пневмодвигуна, рукоятка для пуску, реверсування і зупинки гіровоза, важіль для переключення швидкостей, тахометр для контролю числа обертів маховика, штурвал для керування гальмовою системою (Нова техніка і технологія у вугільній промисловості УРСР, 1961, 33).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 11, . — Стор. 549.

Коментарі (0)