в означеннях
Тлумачення, значення слова «шитий»:

ШИ́ТИЙ, а, е.

1. Дієпр. пас. мин. ч. до шити. Цілі нації в захваті плескатимуть їм з слізьми зворушення, припадатимуть на площах до сірої солдатської шинелі сержанта Орлюка, питатимуть, звідки вона, де шита, ким заворожена, чи багато разів прострелена (Олександр Довженко, I, 1958, 323); Прощалася [дівчина] при долині. Дарувала шиту шовками хустину, Щоб згадував на чужині (Тарас Шевченко, II, 1963, 60); Серед десятка важких постатей у довгих, бухарським золотом шитих чапанах ледве розрізниш дві фігури, вдягнені не в східний одяг (Іван Ле, Міжгір я, 1953, 62); Шовком шите бурхливе море на японському панно було прекрасне не тим, що воно нагадувало живопис олією, а тим, що розповідало про вершину майстерності саме японських вишивальниць (Іван І. Волошин, Дні.., 1958, 21);  * Образно. Горби, дерева прибралися у дорогі, сріблом шиті убори й весело сміялися (Наталія Кобринська, Вибр., 1954, 164).
Білими нитками шитий (шита, шите) див. нитка; [Все] шито на один копил — те саме, що [Всі] на один копил зшиті див. копил; Знати і шите й пороте — бути добре обізнаним у чомусь; мати багатий досвід; Не ликом (не з лика, не личком) шитий див. лико, личко 2; Не на (для) мене (тебе і т. ін.) шитий — щось не призначене, не розраховане на когось; щось не для кого-небудь. Теплий кожух, тілько шкода — Не на мене шитий, А розумне ваше слово Брехнею підбите (Тарас Шевченко, I, 1951, 77); Шито й крито; Шито-крито, безос. — про те, що лишається таємним, невідомим. — Ти думаєш, на кордоні, як у Троянівці, — виліз на клуню, — і все видно? Там усе засекречено, спроста не побачиш. — Як це «засекречено»? — А так — шито-крито (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 303); — Гадаю, він мовчатиме. І коли ти сам підв'яжеш язика, — все залишиться шито-крито... (Зінаїда Тулуб, В степу.., 1964, 491); Як на тебе (мене і т. ін.) шитий (шите) — саме такий (таке), як треба (про одяг, взуття); в міру, якраз. [Журавель:] Костюм як на тебе шитий (Іван Микитенко, I, 1957, 440); — Повернись... Так... Все як на тебе шите (Олесь Гончар, III, 1959, 330).

2. у знач. прикм. Виготовлений, зроблений шиттям (про одяг, взуття і т. ін.). Роздивлялись [дівчатка] Юльчині черевички — високі, з білим шитим рантом, з мідними пістонами (Василь Кучер, Голод, 1961, 99).

3. у знач. прикм. Оздоблений вишивкою. Везе Марко Катерині Сукна дорогого, А батькові шитий пояс Шовку червоного, А наймичці на очіпок Парчі золотої (Тарас Шевченко, I, 1963, 321); І справді — гарно в Павла Піддубня у його затишку! Зелено-червоними плахтами стільчики повкривані, шиті рушники — гостинці з України — висять на кілочках (Пантелеймон Куліш, Вибр., 1969, 284).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 11, . — Стор. 463.

Коментарі (0)