в означеннях
Тлумачення, значення слова «січ»:

СІЧ 1, жін. (з великої літери). Організація українського козацтва у XVI—XVIII ст. Казав іноді Мирон, згадуючи давнє: — ..Ой, не так колись було в нас, у Січі, у нашому козацькому краї! (Панас Мирний, I, 1949, 183); Билиці-казки про Січ, козацтво, про боротьбу з панами за волю, яких він слухав,.. будили в дитячій голові химерні мрії, вояцький запал (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 339); В ті часи Січ постійного місця не мала, а пересувалася в залежності від обставин. В тисяча шістсот сорок сьомому році вона містилася на Микитиному Розі (Петро Панч, Гомон. Україна, 1954, 223);
//  Місце розташування цієї організації. Січ нагадувала велике городище, обведене частоколом, а від річки до річки тягся ще й глибокий рів (Петро Панч, Гомон. Україна, 1954, 224); Бульба пробирався далі тісною вулицею, що була захаращена майстрами.. і людьми всіх націй, які наповнювали передмістя Січі, що скидалося на ярмарок (Олександр Довженко, I, 1958, 228).
 Запорізька (Запорозька) Січ: а) організація українського козацтва, яка склалася в середині XVI ст. у пониззі Дніпра за порогами. — Я луччу [кращу] кару знаю, Ось як богинь я у караю: Пошлю вас в Запорозьку Січ; Там ваших каверз не вважають, Жінок там на тютюн міняють (Іван Котляревський, I, 1952, 243); — Від козаків ми походимо. Як погромила Катерина Січ Запорозьку, одному з куренів було визначено оці місця під поселення. — Оленчук закурив, замислився (Олесь Гончар, II, 1959, 60); б) місце розташування цієї організації. Жовнір приніс вино в здоровому олив'яному жбанові, а потім подав срібні недорогі кубки і поставив на столі закуску на олив'яних тарілках. Ті олив'яні тарілки пригадували столи в монастирських трапезах або на Запорозькій Січі (Нечуй-Левицький, VII, 1966, 230).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 9, . — Стор. 234.

Коментарі (0)

СІЧ 2, і, жін., іст. (з малої літери). Окремий городок, що входив до складу козацької організації в XVI—XVIII ст.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 9, . — Стор. 234.

Коментарі (0)

СІЧ 3, і, жін. (з малої літери), рідко. Те саме, що січа. За містом січ кривава Аж до вечора тривала (Іван Франко, XIII, 1954, 370); — За Харків, — читали, — жорстока йде січ... — Указ — нагородження список — читали (Іван Нехода, Хто сіє вітер, 1959, 209).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 9, . — Стор. 234.

Коментарі (0)