в означеннях
Тлумачення, значення слова «сіть»:

СІТЬ, і, жін.

1. Пристрій для ловлі риби, птахів і т. ін., зробл. з міцних ниток, які перехрещуються і закріплюються на однакових проміжках вузлами. Ой, закиньте, рибалочки, шовковую сіть, Та зловите щуку-рибу панам на обід! (Нечуй-Левицький, II, 1956, 98); Старі діди, поважні, сивобороді, походжали коло хат, то дещо тешучи, то плетучи сіті на звіра та на рибу (Іван Франко, VI, 1951, 25); В погожий день, коли було дозвілля, По пущах звірину з рушницею тропив Чи сірих куроп'ят у сіть тонку ловив (Адам Міцкевич, П. Тадеуш, перекл. Рильського, 1949, 208);  * Образно. Виринають перед моєю душею забуті тіні давньої минувшини.. Чи маю вас ловити, тіні, сіттю слова? (Іван Франко, IV, 1950, 452);  * У порівняннях. Враз понад борами і сосною Повиснув дощ, притих, упав, як сіть (Михайло Стельмах, V, 1963, 222);
//  чого, перен. Складне переплетіння чого-небудь (інтриг, подій, чуток і т. ін.). — Сіть інтриг і надужить [дідича], які попхнули люд до ексцесів, дійсно обурює (Іван Франко, VI, 1951, 208).
Потрапити (попастися) в сіті чиї: а) дозволити комусь перехитрити, обдурити себе. Я тобі на вірність клявся, До серденька пригортав, В сіті власні я попався І за правду жарт прийняв (Леся Українка, IV, 1954, 106); б) бути залученим до виконання якоїсь непевної справи; Розставляти (розставити) сіті кому; Ловити в сіті кого — намагатися перехитрити кого-небудь, піймати когось на чомусь. — Цієї людини ніколи не зустрічала, — тихо ронить слова Тамара. — Ну що ви? — Геллерфорт не припиняє розставляти сіті. — Тоді оце прочитайте, — і підсовує їй папірець з надрукованими на машинці рядками (Антон Хижняк, Тамара, 1959, 125); Вони [слідчі] й мене ловили в сіті (Терень Масенко, Сорок.., 1957, 477); Сплітати (сплести) сіті див. сплітати.

2. чого, перен. Те саме, що сітка 3. Люблю я й досі присмерки прозорі Квітневих вечорів і чорну сіть Вишневих, яблуневих верховіть (Микола Зеров, Вибр., 1966, 43); Любили матір всі жінки: Чоло спокійне, сіть морщинок, А очі світлі, як зірки (Терень Масенко, Сорок.., 1957, 504); Вітрами ще не застережена Дрижить осика, як німа, А сіть дощів уже мережана Танець на листі підніма (Ярослав Шпорта, Вибр., 1958, 456).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 9, . — Стор. 234.

Коментарі (0)