в означеннях
Тлумачення, значення слова «сказ»:

СКАЗ, у, чол.

1. Гостре інфекційне захворювання ссавців і людини, що викликається вірусом і передається слиною хворої тварини — собаки, кішки тощо. Заразні хвороби тварин, на які можуть хворіти люди, називають зоонозами. До них відносять сибірку, сап, сказ, ящур, чуму (Підручник дезинфекції, 1953, 44); Щеплення проти сказу провадять якнайшвидше після укусу скаженою твариною (Профілактика захворювань.., 1955, 153).

2. Надзвичайний ступінь роздратування, гніву; несамовитість. Очі у графа Потоцького аж яскріли під запалом хижого сказу, а сині губи крилися білою піною (Михайло Старицький, Облога.., 1961, 40); Хома відповідав, раптом розлютувавшись до сказу (Юрій Яновський, IV, 1959, 10); — Плювать мені на вашого Керенського! — гарикнув Іван і, стримуючи сказ, ухопився рукою за кілок у плоті (Юрій Смолич, Реве та стогне.., 1960, 228);  * Образно. Години йдуть без переміни, — Хіба ще гірше стане враз, Хіба що зимний дощ порине Чи злого вітру прийде сказ (Максим Рильський, II, 1960, 160).
Доводити (довести) до сказу; Кидати (кинути) в сказ кого — сильно розлючувати когось. Звичайнісінькі вимоги шкільної дисципліни доводили його до сказу (Агатангел Кримський, Вибр., 1965, 324); Могла [Стаха].. своїм сміхом розвеселити людину до сліз і довести до сказу, вбити й знову воскресити (Ірина Вільде, Сестри.., 1958, 378); Те, що він не міг розгадати ідеї та мети цього костюмування, кидало пана полковника в сказ (Юрій Смолич, Театр.., 1940, 149); Сказ нападає (напав) на кого, рідше кого; Сказ находить (найшов) на кого — кого-небудь охоплює сильне, нестримне почуття гніву, рідше радості і т. ін. — То молиться [батько] в кутку цілими вечорами, то нападає на нього такий сказ, що не тільки люди, а й боги в хаті не вдержаться... (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 77); На Марину найшов наче сказ: .. вона — то била гопака по пішоходах,.. то тиркала, то висвистувала, мов п'яний халамидник (Панас Мирний, III, 1954, 231).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 9, . — Стор. 239.

Коментарі (0)