в означеннях
Тлумачення, значення слова «склеювати»:

СКЛЕЮВАТИ, юю, юєш, недок., СКЛЕЇТИ, склею, склеїш, док., перех.

1. Скріплювати що-небудь за допомогою клею або чогось липкого, клейкого. З якою любов'ю він вистругував дощечки, склеював їх, натягував струни! (Олесь Донченко, VI, 1959, 114); Вправно склеїв [хлопець] цигарку слиною (Леонід Смілянський, Зустрічі, 1936, 27);
//  Примушувати злипатися; зліплювати. Клейкі виділення попелиць, попадаючи на волокно коробочок бавовнику під час розкривання їх, склеюють його (Захист рослин.., 1952, 66).

2. Виготовляти або відновлювати що-небудь розбите, розірване, розламане і т. ін., скріплюючи його частини чимсь липким, клейким. [Співець:] Зібрав я все, що тільки заціліло, зложив і склеїв, — арфа невеличка, та в ній нема і скіпки несвятої (Леся Українка, II, 1951, 154); Кораблика хлопчина склеїв І цілий день його пускав (Максим Рильський, I, 1960, 180).

3. перен. Компонуючи, поєднуючи разом, утворювати одне логічно зв'язане ціле. Дивлячись крізь широке вікно лікарні на оскліле коло місяця, він почав повільно відновлювати в пам'яті і склеювати в одне уривки тих подій, які ціле літо бентежили його душу (Микола Ю. Тарновський, Незр. горизонт, 1962, 6); Юзя писала листи ще зовсім по-дитячому, самими фактами, та й тих не вміла склеїти докупи (Леся Українка, III, 1952, 662); Графоманську писанину в літературному потоці іноді з першого погляду не помітиш: тих, хто вміє «писати», склеїти сякий-такий сюжет, заримувати певну сентенцію, чимало (Вітчизна, 6, 1968, 152).

4. перен. Відновлювати, налагоджувати, улаштовувати що-небудь. — Пусти мене, Савої Не така річ кохання, щоб можна було його склеювати, коли аоно зломилося (Вадим Собко, Стадіон, 1954, 328).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 9, . — Стор. 282.

Коментарі (0)