в означеннях
Тлумачення, значення слова «слон»:

СЛОН, а, чол.

1. Великий травоїдний ссавець з довгим хоботом і двома бивнями, що живе в тропічній Африці та Азії. Індійський слон.. досягав 3 м висоти і важить понад 4 т. Це мешканець густих, тінистих і вологих заростей тропічного лісу (Зоологія. Підручник для 7 кл., 1957, 162);  * У порівняннях. Гладкий портьє, незграбний, як слон.., наче вріс в жовту стіну (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 411); Огрядний, важкою ходою балансуючи, ступав він по ребрах.. містка, як цирковий слон на бочці (Іван Ле, Міжгір'я, 1953, 14).
 Морський слон — неточна назва хоботорилого тюленя. Біля її [Антарктиди] берегів до цього часу збереглося багато китів і тюленів. Серед них своєю величиною виділяється морський слон (Фізична географія, 5, 1956, 122); Існує два види морських слонів.. Якщо на суходолі вони надзвичайно незграбні, то у воді почувають себе, як риба (Знання та праця, 5, 1970, 32).
Роздувати (роздути, рідко видувати, видути) з мухи слона — те саме, що З мухи робити (зробити) слона (див. муха). — Мені відповідати нічого. Олексій Кіндратович в'їлись на мене, роздули з мухи слона, а я — винна (Віталій Логвиненко, Літа.., 1960, 151); Дорощук ще й досі не може відверто глянути людям у вічі. Дехто почав уже й підтрунювати над ним. Мовляв, бригадир видуває з мухи слона і без причини марудиться (Микола Ю. Тарновський, День.., 1963, 197).

2. Шахова фігура, що пересувається по діагоналі на будь-яку кількість клітин. Слон ходить і бере фігури противника, пересуваючись по діагоналях в усякий бік на будь-яку кількість полів (Перша книга шахіста, 1952, 24); Баня і Льоня грають.. Надто глибоко в тил зайшла чорна королева. Відступ відрізано, і зараз вона борсається в куточку, рятуючись від двох тур і меткого слона (Вадим Собко, Любов, 1935, 6).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 9, . — Стор. 375.

Коментарі (0)