в означеннях
Тлумачення, значення слова «слоновий»:

СЛОНО́ВИЙ, а, е.

1. Прикм. до слон 1. Слоновий хобот;
//  Такий, як у слона. Слонова постава ніг спричинюється вкороченням гомілкової кістки (Свинарство, 1956, 19).
 Слонова кість (кістка) — бивні слонів і мамонтів, що використовуються як цінний матеріал для виготовлення різних художніх виробів, прикрас і т. ін. Араби вели торгівлю з багатьма країнами; їхні базари приголомшили європейців небаченими доти товарами: кинджалами з дамаської сталі.., бухарськими килимами, різьбленою слоновою кісткою, виробами з бірюзи і перлів (Розповідь про дзвінкі райдуги, 1970, 6); Засушені квіти, без кольору і запаху, майстерні віяльця з слонової кості і пер чужоземних птахів.. — все те висіло на стінах, як свідки і співучасники далеких забав і ночей (Ірина Вільде, Сестри.., 1958, 451); Тонка, струнка, з великими чорними очима в надзвичайно довгих віях, з косами нижче колін, вона здавалася граціозною статуеткою з слонової кістки (Зінаїда Тулуб, В степу.., 1964, 57);  * У порівняннях. [Д. Жуан:] Сі руки, що були, мов ніжні квіти, тепера стали, мов слонова кість, мов руки мучениці... (Леся Українка, III, 1952, 387); Батькова розцяцькована міддю гирлига висіла на гвіздку під хатою.., вона була блискуча, обшмульгана травами, відполірована, як слонова кістка (Олесь Гончар, Тронка, 1963, 324); Слонової кості (кістки): а) жовтуватий (про колір). Барва її лиця не була й тепер рум'яною, зостався й досі легкий відтінок слонової кості в загорілім обличчі (Леся Українка, III, 1952, 664); Усе тут милує око: і нові парти кольору слонової кістки, і зручно розташовані лампи, і зелень на підвіконнях (Наука і життя, 12, 1962, 60); б) фарба такого кольору. Замість слонової кості, що застосовувалась при відтворюванні Севастопольської панорами, брав [художник] сепію з охрою для деталей переднього плану картини і ультрамарин — для деталей заднього (Мистецтво, 1, 1959, 38).
Слонова хвороба див. хвороба; Слонова черепаха, зоол. — велетенська наземна черепаха; Слоновий папір, спец. — товстий шорсткий папір для малювання або креслення.
Мов (наче, неначе, як і т. ін.) виточений з слонової кості — дуже гарний, досконалої правильної форми, витончений. Се був високий, вродливий парубок з високим чолом, отіненим волотистими кучерями, з простим, мов із слонової кості виточеним, носом (Іван Франко, IV, 1950, 454); Тихий рожевий світ обливав її чудове, матово біле лице та руки, одслонені до плечей, неначе виточені з слонової кості (Нечуй-Левицький, IV, 1956, 7).

2. Прикм. до слон 2. Слонова позиція; Слоновий пішак.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 9, . — Стор. 375.

Коментарі (0)