в означеннях
Тлумачення, значення слова «смола»:

СМОЛА́, и, жін.

1. Липкий пахучий сік, який виділяється хвойними і деякими іншими рослинами. В'їхали [подорожні] в лісок. Тут було затишно і пахло смолою (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 308); Дивився він на багаття, спостерігаючи, як полум'я пожирає зелені гілки, а з них виступає, закипаючи, смола (Олесь Гончар, III, 1959, 81).

2. Темна в'язка з неприємним запахом органічна речовина, що утворюється при сухій перегонці дерева. Він велів зробити чотири дерев'яні скриньки: дві окувати золотом,.. а інші дві обмазати смолою і дегтем [дьогтем] (Іван Франко, IV, 1950, 138); Смола кипіла в казані над вогнищем (Зінаїда Тулуб, В степу.., 1964, 371); Смола — це звичайний деревний дьоготь (Уроки діда — старого хіміка, 1956, 69).
Шевська смола — згущена варінням темна в'язка з неприємним запахом органічна речовина. Є в нього на лівій щоці родиме п'ятенце з копієчку завбільшки, ніби хтось.. шевської смоли приліпив для розваги (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 80).
Прилипати (прилипнути, чіплятися і т. ін.), як (мов, немов і т. ін.) [шевська] смола; Смолою приставати (пристати, чіплятися, причепитися і т. ін.) — те саме, що Причіплюватися (причіплятися, причепитися), як (мов, немов і т. ін.) п'явка (реп'ях, [шевська] смола і т. ін.) (див. причіплюватися). Він знав, що Грицай прилипне до його, як шевська смола, і сплоха не одчепиться (Нечуй-Левицький, IV, 1956, 205); — Знаєш, Альберт, не липни до мене, як реп'ях. Що ти від мене хочеш? — Дивись, який! Сам смолою пристає, а потім ще й запитує... (Павло Автомонов, В. Кошик, 1954, 161); Причіплюватися (причіплятися, причепитися), як (мов, немов і т. ін.) [шевська] смола див. причіплюватися.

3. перен., розм. Про нав'язливу, надокучливу людину. — Хіба я смола, щоб я лип кому до чобіт? От Соломія, то це правдива смола: сліпцем лізе тобі в вічі (Нечуй-Левицький, VI, 1966, 406).

4. тільки мн. Органічні речовини, які одержують синтетичним способом і використовують у різних галузях промисловості. Вживані для розділення радіоактивних металів смоли мають мало виявлені кислотні властивості (Наука і життя, 11, 1956, 15); Львівський і Дніпропетровський лакофарбові заводи освоїли виробництво.. смол із застосуванням жирних кислот замість рослинної олії (Комуніст України, 3, 1968, 33).
Як смола (перев. із сл. чорний) — дуже чорний. З десять скирт хліба палало.., а од їх піднімався густий дим, то чорний, як смола, то білий, як осінній туман (Нечуй-Левицький, II, 1956, 196); На рундуці з непокритою, чорною, як смола, головою стояв Остап Тур (Степан Чорнобривець, Визволена земля, 1959, 83).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 9, . — Стор. 415.

Коментарі (0)