в означеннях
Тлумачення, значення слова «соціалістичний»:

СОЦІАЛІСТИ́ЧНИЙ, а, е.

1. Прикм. до соціалізм 1. Ми зоряні брами розкрили уже в період соціалістичний (Володимир Сосюра, I, 1957, 456); Соціалістичне суспільство; Соціалістична держава; Країни соціалістичної співдружності.
 Світова соціалістична система — те саме, що Світова система соціалізму (див. соціалізм). Утворення світової соціалістичної системи — найвидатніша історична подія після перемоги Великої Жовтневої соціалістичної революції (Комуніст України, 10, 1967, 12).

2. Який ґрунтується на принципах соціалізму (у 2 знач.). Жовтнева революція і встановлення нового, соціалістичного ладу створили найсприятливіші умови для розвитку науки в СРСР (Наука і життя, 12, 1957, 7);
//  Власт. суспільству, що побудоване на принципах соціалізму або який існує в цьому суспільстві. З усією діяльністю судів у нашій країні тісно зв'язано зміцнення соціалістичної законності (Радянський суд охороняє.., 1954, 13); Забуяли великі соціалістичні хліборобські господарства... (Остап Вишня, I, 1956, 291); Ніхто не буде перечити, що в основі нашої естетики лежить праця, скажу точніше — соціалістична праця (Максим Рильський, IX, 1962, 165); Соціалістична промисловість;
//  Сформований в умовах соціалістичного суспільства. Чим виражаються основні нові якісні риси сучасної української поетичної творчості? Це творчість нового, соціалістичного народу з глибоким усвідомленням спільності інтересів і прагнень (Максим Рильський, IX, 1962, 212); З чудовою ясністю бачить Головко ті сторони душі трудового селянина, які роблять його надійним союзником і другом соціалістичного робітника (Не ілюстрація.., 1967, 168).
 Герой Соціалістичної Праці див. герой; Соціалістичне змагання див. змагання.

3. Який відповідає принципам соціалізму (у 2 знач.), пройнятий його ідеями. — Наш завзятий раціоналіст, поклонник розуму.. навернувся на соціалістичну віру, на матеріалістичний світогляд! (Іван Франко, IV, 1950, 314); Пролетаріат диктував мистецтву реалізм, запліднений соціалістичним ідеалом, революційною пристрастю, почуттям любові до людей (Шамота, Талант і народ, 1958, 23); Соціалістична мораль;
//  Спрямований на перетворення суспільства за принципами соціалізму. Боротьба за знищення панування капіталу є соціалістична боротьба (Ленін, 12, 1970, 91); Ми переживаємо велетенську історичну, неповториму добу, ім'я якій — соціалістична революція (Василь Еллан, II, 1958, 59).
Соціалістичний реалізм див. реалізм.

4. Стос. до соціаліста (у 1, 3 знач.). В моїй пам'яті.. один епізод, про який оповідав мені один із тих, що були суджені в перших львівських соціалістичних процесах (Іван Франко, IV, 1950, 179); Ілько приніс у село львівську соціалістичну газету (Петро Козланюк, Ю. Крук, 1957, 346).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 9, . — Стор. 475.

Коментарі (0)