в означеннях
Тлумачення, значення слова «соціалізм»:

СОЦІАЛІ́ЗМ, у, чол.

1. Перша фаза комуністичної формації, суспільний лад, що приходить на зміну капіталізмові, заснований на суспільній власності на знаряддя і засоби виробництва, владі трудящих, керованих робітничим класом на чолі з марксистсько-ленінською партією. Перехід від соціалізму до комунізму в закономірний, історично неминучий процес (Наука і життя, 3, 1959, 1); Соціалізм, планове соціалістичне господарство відкривають найширший простір для всебічного прогресу науки і техніки (Матеріали XXIV з'їзду КПРС, 1971, 45). Світова система соціалізму — соціальна, економічна і політична співдружність вільних, суверенних народів, які йдуть по шляху соціалізму й комунізму, об'єднані спільністю інтересів і цілей, тісними взаєминами міжнародної соціалістичної солідарності. Світова система соціалізму справляв вирішальний вплив на всі революційні сили нашої епохи, сприяє їх зростанню і зміцненню (Комуніст України, 7, 1968, 71).

2. Учення про побудову такого суспільного ладу. Твори Фур'є.. зродили в мені знов симпатії до соціалізму (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 287); Хоча від мови Левченка повіяло.. соціалізмом, але вона вразила Чорнокнижного (Михайло Стельмах, I, 1962, 449).
Науковий соціалізм — те саме, що соціалізм 2. Створений Марксом і Енгельсом науковий соціалізм являв собою теорію і програму революційного робітничого руху (Комуніст України, 5, 1968, 13).

3. Збірна назва різних дрібнобуржуазних і буржуазних вчень про реформу капіталістичного суспільства шляхом згладжування антагоністичних суперечностей. ..соціалізм буває різний, є навіть на світі попівський соціалізм, є соціалізм міщанський, є соціалізм пролетарський (Ленін, 13, 1971, 118).
Утопічний соціалізм — домарксівське вчення про соціалістичну перебудову суспільства, в якому не було правильних матеріалістичних уявлень про суть соціалістичного суспільства і шляхи його розвитку.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 9, . — Стор. 474.

Коментарі (0)