в означеннях
Тлумачення, значення слова «сплав»:

СПЛАВ 1, у, чол. Складна речовина, що утворюється здебільшого при твердінні рідких систем з двох або кількох елементів (перев. металів). У сучасній техніці широко застосовуються різноманітні сплави, одержані з двох, трьох та більшої кількості металів і неметалів (Цікава хімія, 1954, 16); На основі алюмінію створено сплави, які втроє легші, ніж сталь, і водночас міцніші за неї (Наука і життя, 9, 1956, 5); Рязанов над силу молотив колотушкою по дзеркальних вічках контейнера.. Дзеркала були вилиті з товстого гнучкого сплаву і ніяк не піддавалися (Віталій Логвиненко, Давні рани, 1961, 47);
//  перен. Поєднання різних елементів, частин і т. ін. чого-небудь. На нас дивилась мозаїка дна: фіолетові плями густих водорослів [водоростей], блакитні очі підводних пісків, стара бронза і темно-синя емаль, що зливались в один вогняний сплав (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 289); Урочисто грав духовий оркестр. В найскладніших звукових сплавах, у зіткненні мотивів, мідних сурм, голосів, литавр і нових пісень народжувалась народна героїчна симфонія перемоги нового життя на землі (Олександр Довженко, I, 1958, 93); В поезіях Шевченка маємо органічний сплав різнорідних елементів народної творчості з його, Шевченковим, яскравим, винятково образним словом (Радянське літературознавство, I, 1966, 85).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 9, . — Стор. 534.

Коментарі (0)

СПЛАВ 2, у, чол.

1. Дія за значенням сплявити, сплавляти 2 1, Ліс треба було рубати вище по ріці, там спуск хороший, зате сплав колод коштував дорого (Петро Колесник, Терен.., 1959, 300); В цьому році раніше від звичайного почався сплав лісу по стрімкій гірській річці Черемош (Радянська Україна, 19.III 1958, 8);
//  Сплавний промисел. Тут побирають усі гроші, бо в Вижниці сидять ті промисловці, що тримають сплави; тут же ті гроші пропиваються (Гнат Хоткевич, II, 1966, 383); В Ільнику на причалі робітники сплаву навантажували платформи лісом (Степан Чорнобривець, Визволена земля, 1950, 56).

2. Пліт із сплавного лісу. Лісові підприємці.. почали висилати [Вовкуна] зі сплавами до Журавна, ба й до Окопів, повіряючи йому продаж дерева (Іван Франко, III, 1950, 48); — А що вже сплави збивати та гонити, то рівні йому в цій роботі поміж нас не було (Ігор Муратов, Буковинська повість, 1959, 16).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 9, . — Стор. 534.

Коментарі (0)