в означеннях
Тлумачення, значення слова «справжній»:

СПРА́ВЖНІЙ, я, є.

1. Який є насправді, в дійсності; істинний, дійсний. Зараз справжня весна, дерева в цвіту, повно квіток (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 427); Сумніву не було: це було справжнє кам'яне вугілля. А матроси вже натягли хмизу та кураю, запалили вогнище, склали шматки вугілля нещільною пірамідкою (Зінаїда Тулуб, В степу.., 1964, 274);
//  Не штучний, не підробний. Усі образи позаквітчувані були усякими квітками: коли у літечку, то справжніми, а на зиму, то робленими з шпалерів (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 311); Зовсім інакше почуваєшся, коли не з іграшковим, а зі справжнім інструментом маєш справу або коли підпустять тебе до мотора й ти сам уже можеш його ввімкнути (Олесь Гончар, Бригантина, 1973, 110);
//  Щирий, не вдаваний. В'ються вони кругом панянок,.. стріляють то сюди, то туди своїми гострими одмовами, викликають то справжній, то притворний регіт... (Панас Мирний, III, 1954, 262).
Справжня північ див. північ 1.
Називати (назвати) речі справжніми іменами див. називати; Показувати (показати) справжнє обличчя див. обличчя.

2. Який відповідає певним вимогам, який є досконалістю, взірцем, ідеалом чого-небудь. Тільки в праці разом з робітниками і селянами можна стати справжніми комуністами (Ленін, 41, 1974, 302); Робота була така гарна, така чиста, колесо було так штучно зроблене, наче його зробив справжній майстер (Нечуй-Левицький, II, 1956, 171); Скінчивши Академію і ставши справжнім художником, Тарас Григорович задумав провідати рідний край (Панас Мирний, V, 1955, 312); Справжній педагог не може бути ремісником, він — скульптор, який ліпить характер молодої людини... (Олесь Донченко, V, 1957, 450); Словники — справжні, путящі словники з широким ілюстративним матеріалом — є не тільки зведенням в одно місце мовних багатств, а разом з тим і свідченням розумового, духовного багатства (Максим Рильський, IX, 1962, 124).

3. Надзвичайно подібний до кого-, чого-небудь, дуже схожий з кимсь, чимсь. Пацюк [парубок] собі худощавий [худорлявий], низенький, мишастий, справжній Пацюк, такий і прудкий (Панас Мирний, I, 1949, 260).

4. Яким повинен бути, який відповідає дійсності. — Правду кажучи, раніше і люди, і явища життя для мене виступали дещо применшеними. І тільки на фронтах цієї війни я склав справжню ціну і самому собі, і своїм товаришам (Олесь Гончар, III, 1959, 341).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 9, . — Стор. 591.

Коментарі (0)