в означеннях
Тлумачення, значення слова «станція»:

СТА́НЦІЯ, ї, жін.

1. У дореволюційній Росії — пункт зупинки на великій дорозі, поштовому тракті, де переїжджі міняли коней. Татари запровадили на Русі «ями», тобто станції, на яких тримали коней, щоб перевозити ханських чиновників (Історія СРСР, I, 1956, 80); Виїхали вони тільки о дев'ятій, коли на осонні вже стало жарко, і за півтори години добралися до станції Озерної, де знов довелося довго чекати свіжих коней (Зінаїда Тулуб, В степу.., 1964, 91);
//  заст. Тимчасове розквартирування; постій.
 На станції (на станціях) [бути (стояти і т. ін.)]; Станцією стояти (стати), заст. — те саме, що На постої [бути (стояти і т. ін.)] (див. постій); Постоєм стояти (стати) (див. постій). Польське військо стояло по селах на станціях і обдирало селян, обдирало народ, як хотіло (Нечуй-Левицький, VII, 1966, 23); Василій молдавський, Господар волоський, Пару коней у колясу закладав, До города Хотині од'їжджав, У Хвилецького-капітана станцією стояв (Українські народні думи.., 1955, 122); Поштова станція, заст. — установа, яка, разом із пересилкою кореспонденції й грошей, займалася регулярним перевезенням пасажирів у кінних екіпажах. Приліпив [о. Артемій] марку, написав писарів адрес і одіслав на богуславську поштову станцію (Нечуй-Левицький, IV, 1956, 190); Все тіло нило від восьмидобового трясіння без сну й відпочинку, з півгодинними зупинками на поштових станціях, поки перепрягали коні (Зінаїда Тулуб, В степу... 1964, 23).

2. Пункт зупинки сухопутного транспорту, що курсує за певним маршрутом, а також сукупність пристроїв і споруд на цьому пункті. Було опівночі. На невеличкій станції вони вийшли з вагонів (Анатолій Шиян, Вибр., 1947, 32); Гуща часто десь пропадав.. — На станції був. Бастують. Вже другий день машина не ходить (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 70); З товарної станції щодня вирушали на захід довгі ешелони (Олесь Гончар, III, 1959, 180); Розбіглися рейки на вузловій станції (Іван Микитенко, I, 1957, 103); Сортувальна станція;
//  Будинок для пасажирів на такій зупинці; вокзал. Нарешті поїзд став: збоку одним вікном світила станція (Петро Панч, В дорозі.., 1959, 86).

3. розм. Відстань, частина шляху між двома пунктами зупинки в дорозі; перегін. Пізнім ранком виїхав я з Києва по залізній дорозі [залізницею] на Одесу і через дві станції пересів у Фастові на миколаївську лінію (Нечуй-Левицький, VII, 1966, 260); Панок постояв трохи, докурив папіросу і десь щез. Щось пару станцій я його не бачив (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 428); Коли вже звечоріло й ми проїхали кілька станцій, дістав [кондуктор] з своєї скриньки хліб (Леонід Смілянський, Сашко, 1954, 144).

4. Спеціальне підприємство або установа, що обслуговує якимсь чином населення, організації певної території. Він сам лагодив апарати на телефонній станції (Василь Кучер, Золоті руки, 1948, 47); Щоб збільшити зону дії телебачення, фахівці республіки вирішили встановити телевізійні станції також на гірських вершинах (Наука і життя, 11, 1967, 42); В республіці діє широка мережа лікарень, поліклінік, станцій медичної допомоги, санаторіїв та інших оздоровчих закладів (Наука і культура.., 1972, 8); Перші автозаправні станції складалися з двох колонок (Літературна Україна, 13.VI 1969, 2); Автомобільний парк країни зросте до розмірів, що забезпечать цілковите задоволення потреб у вантажних і пасажирських перевозках, у великій мірі поширяться станції прокату автомобілів (Програма КПРС, 1961, 63); Перші партії молодняка, одержані з інкубаторної станції в березні—травні, колгоспи вирощують в опалюваних приміщеннях (Колгоспник України, 2, 1958, 24);
//  Науково-дослідна організація. Перед ним постає його праця в археологічному музеї та геологічній дослідній станції (Олесь Досвітній, Вибр., 1959, 265); З 1954 року в Центральній Арктиці постійно дрейфують дві наукові станції (Радянська Україна, 22.V 1962, 4);
//  Група науковців, що працюють у цій організації. Станція додумалась, як таки до цих клятих пісків підступитись, в неї й виноградники вже тут приживляються (Олесь Гончар, Бригантина, 1973, 86).
Водна станція — комплекс споруд на водоймищі (морі, озері, річці) для занять водним спортом. Сьогодні на водній станції студенти першого курсу вже складають норми (Вадим Собко, Стадіон, 1954, 343); Гідроелектрична станція див. гідроелектричний; Електрична станція — те саме, що електростанція. Зараз на річці Сулі Станцію ми електричну Тут збудували в селі (Ігор Муратов, Хороші сусіди, 1948, 9); Машинно-тракторна станція див. машинно-тракторний; Метеорологічна станція див. метеорологічний; Насосна станція див. насосний; Радіометеорологічна станція див. радіометеорологічний; Санітарна станція — комплексний заклад у системі органів охорони здоров'я, що проводить санітарну роботу в місті, районі, області, республіці.

5. Космічний літальний апарат. З лютого 1966 року вперше в історії здійснено м'яку посадку на Місяць автоматичної станції «Луна-9» (Вечірній Київ, 5.II 1966, 1); Орбітальна станція; Міжпланетна станція.

6. спец. Серія гідрологічних, метеорологічних і т. ін. спостережень, що ведуться на морі чи на інших водоймищах. Добові магнітні станції.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 9, . — Стор. 650.

Коментарі (0)