в означеннях
Тлумачення, значення слова «старання»:

СТАРА́ННЯ, я, сер.

1. Дія за значенням старатися. Перші трудові гроші. Односельчани принесли: «От тобі, Павлику, за пастухове старання» (Радянська Україна, 13.VIII 1962, 3); Ми з великим старанням і любов'ю виконали перше, і друге, і трете замовлення (Іван Микитенко, II, 1957, 384).

2. перев. мн. Зусилля, спрямовані на досягнення, виконання чого-небудь. Гості були збентежені, але, побачивши, що їх старання йдуть намарне, весело зареготались (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 289); Вона одна знала всі його старання, всю затамовану тривогу, якою пройняте його неспокійне серце (Іван Рябокляч, Золототисячник, 1948, 55);
//  чиїми, тільки в оруд. в. Завдяки чиїмсь зусиллям, чиємусь клопотанню, піклуванню і т. ін. — Мій старий Файзулла все влаштує вам. Це ж його стараннями для нас добрано з цілого кишлака таку четвірку нових арб (Іван Ле, Міжгір'я, 1953, 13); У Євпаторії стараннями уповноваженого Народного комісаріату охорони здоров'я по організації кримських здравниць, колишнього євпаторійського лікаря Дмитра Ілліча Ульянова відразу ж після вигнання Врангеля були відкриті перші санаторії (Юрій Збанацький, Сеспель, 1961, 8).
Докладати (докласти, рідко доложити) [усяких (великих)] старань (багато старання) — те саме, що Докладати (докласти) зусиль (сил, рук, праці і т. ін.) (див. докладати). — Я доложив усяких старань на те, аби він переїздом вступив також до нашої фабрики і оглянув її (Іван Франко, III, 1950, 189); Працівники.. їдальні докладають багато старання, щоб поліпшити смак їжі, урізноманітнити меню (Робітнича газета, 20.XI 1974, 4); При всьому старанні; При всіх стараннях — незважаючи на всі зусилля. Я не вмію писати ліпше при всіх стараннях (Леся Українка, V, 1956, 191).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 9, . — Стор. 652.

Коментарі (0)