в означеннях
Тлумачення, значення слова «ставка»:

СТАВКА, и, жін.

1. іст. Старовинна російська назва похідного намету, який ставили для старшого воєначальника (полководця) в пункті, звідки він мав керувати військом під час бою.

2. військ. Місце розташування воєначальника і його штабу. Тут, поблизу гирла Волги, він [Батий] заснував свою ставку (Історія СРСР, I, 1956, 77); Зали палацу були залиті яскравим світлом: ставка командуючого освітлювалась електрикою від похідної динамомашини (Юрій Смолич, Світанок.., 1953, 615).

3. військ. Орган верховного головнокомандування на чолі з головнокомандуючим; штаб головнокомандуючого. Згідно з планом Ставки Верховного Головнокомандування війська 3-го Українського фронту на світанку 6 березня 1944 року приступили до здійснення Березнегувато-Снігурівської та Одеської операцій (Комуніст України, 10, 1964, 26); Після розмови полкового агітатора кожному з нас здавалося, ніби ми побували в ставці верховного головнокомандуючого, а це для солдата має більше значення, ніж можна припустити (Іван Багмут, Записки.., 1961, 32).

4. В азартних іграх — грошовий внесок, який ставить гравець і втрачає у випадку програшу;
//  Сума грошей, яку пропонують, вносять як заклад (при суперечці, парі).
Ваша (його і т. д.) ставка бита див. битий.

5. фін. Встановлений розмір заробітної плати. [Косяк:] Я вам половину хати відділю, Мефодія на млин бухгалтером візьму... Ставка хороша (Микола Зарудний, Антеї, 1962, 236); Для бригадирів тракторних, комплексних і тракторно-рільничих бригад встановлено помісячні ставки з доплатою за кожну змінну норму виробітку, виконану трактористами-машиністами (Вісник АН УРСР, 2, 1973, 68).
 Персональна ставка — спеціально встановлений для кожного окремого випадку розмір заробітної плати, яку виплачують громадянам СРСР за особливі заслуги. [Туманська:] Надіє Миколаївно, ви зіграли прекрасно. Після такого спектаклю ви сміливо можете домагатися персональної ставки (Олександр Левада, Драми.., 1967, 353); Тарифна ставка — розмір оплати праці робітника за одиницю часу. Митрофан Юхимович подав.. пропозицію про процентні надбавки на тарифну ставку (Петро Панч, 11, 1956, 458); Робітник одержує у вигляді премій не менш як 25 процентів своєї тарифної ставки, коли дільниця, де він працює, не вийшла з нормативів по якості продукції і забезпечила виконання плану на суміжній дільниці (Комуніст України, 7, 1966, 51).

6. фін. Норма вирахування податку, яку правлять банки з якого-небудь об'єкта фінансового обкладення; норма оплати при здійсненні певної фінансової операції. Встановлено значно вменшені ставки с.-г. податку, причому вони збільшуються на 50% при невиконанні мінімуму трудоднів (Колгоспна виробнича енциклопедія, II, 1956, 12); Тепер, при стабілізації карбованця і значному збільшенні капіталів кредитних установ,.. ставки кредиту повинні бути переглянуті в сторону зниження (КПУ в резолюціях і рішеннях.., 1958, 231); Банківські ставки по кредитах в «євродоларах» не залежать від ставок, установлюваних у США (Радянська Україна, 20.I 1973, 3).
Дисконтна ставка — процент, виплачуваний позичальником капіталу за надану банком позику.

7. на кого — що, перен. Розрахунок, орієнтація у своїх діях, вчинках, планах на кого-, що-небудь. Ганебно програвши ставку на Гітлера, Ватікан переорієнтувався на реакційні сили Америки (Юрій Мельничук, Обличчя.., 1960, 23); — Ти бачиш, куди воно все йде. Зараз ставка на молоко, сало і м'ясо з кожних ста гектарів (Василь Кучер, Трудна любов, 1960, 390);
//  Те, що намагаються використати в своїх інтересах; той або те, на кого або на що розраховують у досягненні певної мети. Чого ж я мучусь? Чому не вмираю? Бо смерть — моя остання ставка у грі (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 264); Реакційний націоналізм став найважливішою ставкою міжнародного імперіалізму в його намірах зупинити поступальний хід світового розвитку (Комуніст України, 7, 1965, 11).
Ставити (робити) ставку див. ставити, робити.
Очна ставка див. очний; Ставка віч-на-віч — те саме, що Очна ставка (див. Очний).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 9, . — Стор. 633.

Коментарі (0)