в означеннях
Тлумачення, значення слова «стикати»:

СТИКАТИ, аю, аєш, недок., ЗІТКНУТИ і рідко СТИКНУТИ, ну, неш, док., перех.

1. Штовхаючи кого-, що-небудь назустріч одне одному, змушувати ударятися. Там, на дні [гірських рік], сильна течія перекочує камені, стикає їх один з одним, розбиває, перетирає на пісок і глину і виносить за межі гір (Фізична географія, 5, 1956, 113); В дверях він зіткнув Мар'янку й Рубіна так, що вони мало лобами не стукнулися (Іван Сенченко, Опов., 1959, 46);
//  перен. Призводити до протиріччя, викликати сутички. [Ріхтер:] На протязі століть найтемніші сили світу намагалися зіткнути між собою росіян інімців. Тепер цього не буде (Вадим Собко, П'єси, 1958, 166).

2. перен. Змушувати вступити в які-небудь стосунки, мати справу з кимсь. Раніш, доки життя впритул не зіткнуло його самого з Оленчуками, він навіть і не підозрівав, що і в їхньому середовищі, де руки в мозолях, де хліб добувається так гірко, йому можуть зустрітися люди великого серця, твердого сумління, з справді мудрим розумінням життя (Олесь Гончар, II, 1959, 288);
//  Давати можливість пізнати що-небудь. Розв'язання проблем літератури, на перший погляд, найбільш технологічних за своїм характером, стикає нас із проблемами життя (Літературна Україна, 17.I 1969, 3); Н. Рибак ввів свого героя [Оноре де Бальзака] у вир нового життя, стикнув з українською кріпосницькою дійсністю 40-х років минулого сторіччя (Радянське літературознавство, 1, 1964, 35).

3. діал. Заплющувати, змикати (очі).
 Не стикати (не зіткнути) очей (оком) — не мати змоги заснути навіть на короткий час. — Твій Халявка не до любові мені! — Чекай, чекай. Хто збирається виходити за нього заміж, ти чи Аспазія? — Гляньте на нього. Я очей не стикаю, а він ще й іронізує (Петро Панч, На калиновім мості, 1965, 152); Прийде нічка, ти в постелі, Як дитина, спиш... Живо, живо цілі ночі Оком не стикнеш (Степан Руданський, Тв., 1956, 51).

4. діал. Звалювати (у 4 знач.). — Кажу: йди в поле, а він стикає на Петра, — нехай той іде (Словник Грінченка).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 9, . — Стор. 695.

Коментарі (0)