в означеннях
Тлумачення, значення слова «супротивний»:

СУПРОТИ́ВНИЙ, а, е.

1. Розташований навпроти кого-, чого-небудь; протилежний. Олімпіада Іванівна шпарко відступає від дверей і подається на супротивний кінець хати (Леся Українка, II, 1951, 64); Тут, у протоці, супротивний берег вибігав назустріч на кілька кілометрів довгою вузькою косою (Юрій Смолич, I, 1958, 45).

2. Зустрічний (про вітер, течію і т. ін.). Брели [заробітчани], зігнувшись під клунками, виснажені, худі, почорнілі від гарячих супротивних вітрів (Олесь Гончар, I, 1959, 4); Пліт несло швидко, але рівно, він лише ледь відчутно тремтів, наче страшився таємничої глибини і могутності супротивної течії (Сава Голованівський, Тополя.., 1965, 258).

3. Який докорінно відрізняється від кого-, чого-небудь; несумісний з чимсь. То були дві вдачі не тільки не схожі, але навіть супротивні одна одній (Нечуй-Левицький, IV, 1956, 229); Члени рівняння можна переносити з однієї частини в другу, змінивши перед цими членами знаки на супротивні (Кисельов, Алгебра, I, 1956, 83);
//  Який захищає інтереси, протилежні чиїм-небудь; ворожий комусь, чомусь. Хлоп'ята рідко коли не бувають поділені на дві супротивні купи; де не стрінуться по дорогах і стежках — зараз і до бійки (Пантелеймон Куліш, Вибр., 1969, 288); Ти [Рим] племена супротивні з'єднав.., Навіть неволю і гніт їм на добро повернув (Микола Зеров, Вибр., 1966, 373);
//  у знач. ім. супротивні, них, мн. Супротивники у бійці, поєдинку і т. ін. Еней совавсь, як навіжений, Кричав, скакав, мов віл скажений, І супротивних потрошив (Іван Котляревський, I, 1952, 259).
 Супротивна сторона: а) у судовому процесі — особи, що захищають інтереси, протилежні інтересам другої сторони; б) супротивник, ворог. Йому [посередникові на маневрах] дозволяється дати пораду, але ні в якому разі не заступати ініціативи когось з командирів і не викривати жодної таємниці супротивної сторони (Микола Трублаїні, I, 1955, 66); в) той, хто захищає інтереси, протилежні чиїм-небудь.

4. бот. Розміщений один проти одного (про бруньки, листя, гілки і т. ін.). М'ята перцева має чотиригранні гіллясті стебла, покриті короткими темно-фіолетовими волосками. Листки супротивні (Знання та праця, 3, 1972, 29).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 9, . — Стор. 851.

Коментарі (0)