в означеннях
Тлумачення, значення слова «свавілля»:

СВАВІ́ЛЛЯ, я, сер.

1. Необмежена влада, відсутність законності, справедливості. На Сенатській площі ніби досі ще лунає голос декабристів і перший постріл Кюхельбекера — бунтаря проти деспотичного свавілля царату (Іван Ле, Право.., 1957, 91); Оповідали втікачі про свавілля шляхетське, і від тих розповідей стрільці гнівом запалювалися лютим (Натан Рибак, Переяславська Рада, 1953, 487); Ян Гус зазнав долі вигнанця, до самої глибини пізнав папське свавілля (Юрій Мельничук, Папи.., 1960, 37); Його відлюдна вдача не погасила буйної веселості панства, не стримала його невгамовного свавілля (Зінаїда Тулуб, Людолови, I, 1957, 6).

2. Схильність діяти на власний розсуд, не зважаючи на волю й думку інших; самовілля. Соціалістична демократія несумісна з індивідуалістичним свавіллям і анархічним нехтуванням громадянського обов'язку, з будь-якими діями, що завдають шкоди громадським інтересам (50 років Жовтневої революції, 1967, 39); Практичне здійснення вимог навіть ліберального цензурного статуту 1804 р. не виключало свавілля з боку особливо запопадливих цензорів (Матеріали з історії української журналістики, 1959, 27);
//  Відображення явищ реальної дійсності, що ґрунтується лише на власному, часто спотвореному, сприйнятті, відступ від правди життя (у творах мистецтва тощо). Імпресіоністичному методові, який веде до суб'єктивного свавілля художника і відриву мистецтва від широкого глядача, він [І. Франко] протиставляє вимогу об'єктивного і правдивого відображення дійсності (Мистецтво, 4, 1956, 4); Художник, замість погрозливої войовничості, надав його обличчю відкрито веселого, доброго, зовсім гуманного виразу.. Незважаючи на таке свавілля, Хома, розглянувши свій портрет, був задоволений (Гончак III, 1959, 230).

3. Свавільна поведінка, свавільний вчинок. Мати Лукія серцем за дочку мліла, застерігала від свавілля (Костянтин Гордієнко, Чужу ниву.., 1947, 131); Одного разу весною, зодягши поверх білизни піжаму, втік [Дорош] із пораненими в місто, щоб поблукати по туманних вулицях Ленінграда.. Його вилаяли за таке свавілля, але лікували справно (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 200); Було б добре, якби хтось із учорашніх знайомих опинився в таборі, як він вирушатиме.. Тоді б Нур не наважився на якесь свавілля, побоявся б (Дмитро Ткач, Арена.., 1960, 53).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 9, . — Стор. 63.

Коментарі (0)