в означеннях
Тлумачення, значення слова «свічка»:

СВІ́ЧКА, и, жін.

1. Паличка воску, лою, стеарину з ґнотом усередині, яку використовують для освітлення. Він сквапно засвітив свічку, наблизив її до Раїсиного лиця і стурбовано поспитав: — Що з вами? (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 316); Щасливі дні, щасливі ночі, Коли при свічці лойовій, Хоч мерзли пальці, сліпли очі,.. Я так над книжкою сидів (Іван Франко, XIII, 1954, 411); Праворуч від нього, на столику, рівним вогнем горіла свічка (Семен Скляренко, Святослав, 1959, 30);  * Образно. Свічки їх життя почали горіти кожда в інший бік (Іван Франко, IV, 1950, 200); Часом їй здавалось, що от-от засвітяться перед нею дві свічки вовчих очей... (Борис Грінченко, II, 1963, 293);  * У порівняннях. Білі берези блищали, неначе білі воскові свічки (Нечуй-Левицький, II, 1956, 352); Очі сяли, як свічки гарячі (Максим Рильський, I, 1960, 231); Заєць сидів перед ними на стежці, виставивши вуха вгору, як свічки (Олесь Гончар, IV, 1960, 59);
//  перев. мн., розм. Суцвіття деяких рослин, що нагадують свічку. Тамара ніколи не бачила київських каштанів, і лише з захоплених розповідей знайомих уявляла привабливість цих чудових дерев, коли вони викинуть серед зеленого листу сріблясті свічки цвіту (Антон Хижняк, Тамара, 1959, 280);
//  у знач. присл. свічкою. Вертикально. Коли ж спробував скочити на одного з них молодший табунник, кінь одразу затанцював на місці, потім звився дибки, з хвилину стояв свічкою і помчав його степом диким кар'єром (Зінаїда Тулуб, В степу.., 1964, 321); Дельфін підпливав до човна і, опустивши донизу всю задню частину тіла, ставав свічкою (Наука і життя, 2, 1967, 22).
 Поставити свічку див. поставити 1.
Вдень із свічкою не знайти див. знаходити; Звестися на [воскову] свічку — дуже схуднути, змарніти. Пані Леговська, молода ще удова по Славному інженерові, звелася на воскову свічку (Дніпрова Чайка, Тв., 1960, 64); [Ніби (мов, немов і т. ін.)] скапувати свічкою див. скапувати; Ні богові свічка, ні чортові коцюба (кочерга) див. бог; Палати (горіти, згоріти і т. ін.), як свічка — горіти рівним високим яскравим полум'ям. Майдани Кров почервонила. А оранди з костьолами, Мов свічки, згоріли (Тарас Шевченко, II, 1963, 147); Сторожка біля воріт горіла, як свічка, частина селян вбігла вже в будинок (Петро Панч, Гомон. Україна, 1954, 113); Рівний, як свічка — стрункий; який тримається дуже рівно, прямо. Олександра стояла, спершись на сапу, рівна, як свічка (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 59); Незабаром прибув дипломат. Сухорлявий і рівний, як свічка (Степан Олійник, Вибр., 1959, 132); Свічки в очах засвічуються (засвітились, стали, блиснули і т. ін.) — ряботить в очах від сильного оглушливого удару по голові, обличчю. В очах Андрія засвічуються блискучі жовті й червоні свічки, він чує якийсь гострий, неможливий біль у голові (Іван Микитенко, II, 1957, 304); — Ну й вперіщила, Фросинко, мене халявою!.. Віник я ще стерпів... А халявою як втяла, їй-бо, в очах свічки стали (Володимир Бабляк, Вишневий сад, 1960, 43); Танути, мов (наче, як і т. ін.) свічка див. танути; Треба з свічкою серед дня шукати (вишукувати і т. ін.) кого, що — когось, чогось дуже мало, хтось, щось рідко трапляється. Таких диваків, як ти, на світі дуже мало, їх треба з свічкою серед білого дня шукати (Микола Ю. Тарновський, День.., 1963, 67); Що будете робити, коли старовина так витрачується, що треба її з свічкою удень вишукувать?! (Панас Мирний, V, 1955, 408); Хоч свічки ліпи див. ліпити.

2. спец. Пристрій, за допомогою якого запалюють пальну суміш. Запалювальна свічка служить для утворення електричної іскри в циліндрі двигуна (Зернові комбайни, 1957, 225); Доки Павловський колупається в моторі, протираючи свічки, ми теж чепуримо себе, зчищаємо з ніг багнюку (Олесь Гончар, Маша.., 1959, 31).

3. мед. Лікувальний препарат у вигляді маленької палички з одним конусоподібним кінцем, який використовують при лікуванні геморою, запору і т. ін.

4. фіз. Одиниця виміру сили світла. Згідно з міжнародною угодою за одиницю сили світла прийнята свічка. Свічка — певна частина сили світла, яке дає еталонна лампа розжарювання особливої будови в суворо визначеному напрямі (Курс фізики, III, 1956, 261).

5. перен. Прямий, вертикальний зліт вгору (м'яча, літака і т. ін.). Юрко, на знак подяки матросу, прийняв м'яча і сильно вдарив, пославши в небо чудову свічку (Василь Кучер, Черв, вогонь, 1959, 81); Він готовий був власним життям поділитися з другом в цю мить,.. щоб був він в усьому здоровий.. і небо щоб було йому доступне, як отим реактивникам, що зараз саме ставлять над степом височенні свічки... (Олесь Гончар, Тронка, 1963, 123).

6. діал. Очанка.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 9, . — Стор. 97.

Коментарі (0)