в означеннях
Тлумачення, значення слова «такий-то»:

ТАКИЙ-ТО, така-то, таке-то, займ. означ.

1. Уживається замість слова, що означає якість, властивість і т. ін. предмета, явища; ось який. Бо вдовиного, бачиш, сина В прийом громада повезла. Такі-то темнії діла Творяться нишком на сім світі! (Тарас Шевченко, II, 1953, 52); — Здалось мені, ніби посеред поля могила; на могилі стоїть панна, а од панни сяє, як од сонця. Такий-то був мені сон..! (Пантелеймон Куліш, Вибр., 1969, 68); [Руфін:] Такі-то «добрі римські громадяни» колись наш Рим до згуби доведуть! (Леся Українка, II, 1951, 361).

2. Указує на високий ступінь вияву ознаки, властивості, якості, стану когось, чогось. Ранок такий-то тихий та ясний придався: ні вітрець не війне, ні хмарка не збіжиться (Марко Вовчок, I, 1955, 48); Він [лікар] каже, що се річ [істерія] не така-то страшна, хоч і загайна (Леся Українка, V, 1956, 227);
//  Указує на надзвичайність, особливість когось, чогось. Старий Якименко оженив сина, та таку-то вже невісточку собі взяв, що й не сказати! (Марко Вовчок, I, 1955, 65).

3. Уживається замість конкретного означення, яке не вазивається з тієї або іншої причини. Брянський нерідко саме так і висловлюється: — Знищення такої-то групи противника в тім-то переліску було проведено рішуче, точно (Олесь Гончар, III, 1959, 52); — Прокурор не буде з ними демократію розводити, — хвалився Пилип.. — Він одразу заведе діло номер такий-то (Василь Кучер, Трудна любов, 1960, 140);
//  у знач. ім. такий-то, такого-то, чол. Уживається замість імені чи прізвища особи, яких не називають з тієї або іншої причини. Посипались запитання, вигуки, сміх і знову розпитування. — А як той? А той? А чи живий такий-то? (Олександр Довженко, 1, 1958, 385); Він так і доповів, що «мобілізований такий-то на ваш виклик з'явився» (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 343).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 10, . — Стор. 23.

Коментарі (0)