в означеннях
Тлумачення, значення слова «татари»:

ТАТА́РИ, ів, мн. (одн. татарин, а, рідко татар, а, чол.; татарка, и, жін.).

1. Народ, що становить основне населення Татарської АРСР. Галичанин Прокопчук і татарин Ахметка зайшли у найближчий двір (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 351); Білогруд сидів біля водія, молоденького беручкого татарина (Юрій Бедзик, Полки.., 1959, 316);
//  Назва окремих груп тюркської народності, що живуть в інших республіках та областях Поволжя, Приуралля тощо. В мигах; в розмові венгрів було видно щось східне, дуже нагадуюче.. жвавих та крикливих татар (Нечуй-Левицький, II, 1956, 395).

2. іст. Назва різних тюркських, монгольських та ін. племен, які в XIII—XV ст. об'єдналися в єдину державу — Золоту Орду — й нападали на Київську Русь, а пізніше — на Україну, Росію та ін. Виступили з-за лиману З турками татари, Із Полісся шляхта лізе,.. Вкрили Україну, Та й клюють (Тарас Шевченко, II, 1963, 181); За козака рушник дала, за татара заміж пішла (Словник Грінченка); Грабунком, ґвалтом і пожаром На Україну орди йшли, Та кару яструбам-татарам Одважні месники несли (Максим Рильський, III, 1961, 144); [Гайворон:] Пробачте, не в пору гість — гірше татарина (Микола Зарудний, Антеї, 1962, 104);  * У порівняннях. Ще й злодіяка був [Тимоха] добрий. Ївга його було стережеться, як того татарина (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 255).

3. перен., розм. Про злу, грубу, неввічливу людину. Молодиці кинулися до неї. — Що з тобою, дитино? Не плач,.. жито ми вижнемо, не дамо вам згинути з голоду, — ми ж не татари… (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 18).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 10, . — Стор. 42.

Коментарі (0)