в означеннях
Тлумачення, значення слова «театр»:

ТЕА́ТР, у, чол.

1. Вид мистецтва, що відображає життя в сценічній дії, яку виконують актори перед глядачами. На відміну від літератури, музики, живопису, скульптури мистецтво театру є насамперед мистецтвом живих діючих сценічних образів (Амвросій Бучма, З глибин душі, 1959, 66); Історія театру, живопису, скульптури, музики, літератури обчислюється багатьма сотнями років (Мистецтво кіно, 1955, 5); Велике значення мають численні висловлювання і статті Франка про український театр (Наука і життя, 8, 1956, 6).

2. Установа, організація, що здійснює сценічні вистави певним колективом артистів. Видавались з маси співу такі чисті та дужі голоси, котрі зробили б честь сцені у великих театрах (Нечуй-Левицький, II, 1956, 403); Настала така тиша, якої не створював ні один артист від самого початку заснування театру (Олександр Довженко, I, 1958, 167).
 Академічний театр див. академічний; Ляльковий театр; Театр ляльок — вид сценічного видовища, в якому діють ляльки, що їх рухають актори; Пересувний театр — театр, який не має сталого місцеперебування, а переїжджає з одного населеного пункту в інший, даючи там вистави; Тіньовий театр див. тіньовий.

3. Приміщення, будинок, у якому відбуваються вистави. В кінці вулиці стояв високий будинок; то був театр (Нечуй-Левицький, II, 1956, 206); Щось мало бути цікаве в театрі, бо люди йшли (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 189); Наші місця були в першому ряді.. Ззаду шуміло море глядачів, театр хутко сповнювався публікою (Олесь Досвітній, Вибр., 1959, 99);
//  Присутні на виставі; глядачі. — Що це? Не може бути? — Здивування, розгубленість скрізь — в партері, в ложах.. Тривога й страх опанували театр (Олександр Довженко, I, 1958, 49).
 Зелений театр див. зелений; На театрі, заст. — на сцені, у театрі. Буде [«Назар Стодоля»] на театрі після великодня (Тарас Шевченко, VI, 1957, 28); — Може, він нашим буде, ловецького Половецького роду,.. дарма що по просвітах в Одесі на театрі грав (Юрій Яновський, II, 1958, 175).

4. заст. Вистава, спектакль. Ніколи було удень, а в нічну добу чимало часу тратив на театр (Панас Мирний, V, 1955, 385); [Любов:] За тим театром та лотереями страх скільки часу змарнувалось (Леся Українка, II, 1951, 35).

5. чого, перен. Місце, де відбуваються значні події (воєнні дії тощо). Армія не мала загального керівництва, не було ніякого певного плану ведення війни.. Не вистачало навіть карт театру воєнних дій (Нова історія. Підручник для 9 кл., 1957, 5).

6. Сукупність драматичних творів того чи іншого автора, жанру тощо. Театр Миколи Садовського.
Анатомічний театр див. анатомічний.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 10, . — Стор. 54.

Коментарі (0)