в означеннях
Тлумачення, значення слова «технічний»:

ТЕХНІ́ЧНИЙ, а, е.

1. Прикм. до техніка 1; пов'язаний з технікою. — Браво, поет від заграничної політики! Бий техніка технічними аргументами! (Іван Франко, IV, 1950, 34); Аврум служив на заводі і дуже цікавився всякими технічними питаннями (Гнат Хоткевич, I, 1966, 151); Технічний прогрес — це закономірний історичний процес удосконалення знарядь праці й методів виробництва (Комуніст України, 8, 1960, 27); Поява кібернетичних машин знаменувала собою початок другої технічної революції (Наука і культура.., 1970, 98);
//  Пов'язаний з вивченням, упровадженням і науковою розробкою техніки; який зумовлює ці процеси. У нас більше, ніж у будь-якій країні, людей з вищою освітою. Середня освіта стає загальною, політична стала всенародною, технічна — неминуче обов'язковою (Олександр Довженко, III, 1960, 8); — Неухильно зростає загальноосвітній, технічний і культурний рівень трудівників села (Матеріали XXIV з'їзду Компартії України, 1971, 26); До процесії приєднався натовп учнів технічного училища (Юрій Смолич, II, 1958, 121);
//  Який працює в галузі техніки. Технічна інтелігенція.
Технічна рада — консультативний орган з питань техніки (при міністерстві, науково-дослідному інституті, конструкторському бюро). Технічна рада ствердила Павлові розрахунки (Юрій Мушкетик, Серце.., 1962, 243); Технічний мінімум — те саме, що техмінімум.

2. Який стосується роботи машин і механізмів, пов'язаний з їх використанням, обслуговуванням, збереженням і т. ін. Бригадир тракторної бригади зобов'язаний.. забезпечити своєчасне проведення технічного догляду за машинами (Організація і технологія тракторних робіт, 1956, 15); Говорив він про технічну і комерційну швидкість. Це різні речі. Технічна швидкість — коли поїзд проходить якусь відстань без зупинок (Радянська Україна, 18.XI 1962, 2); Технічні засоби записування діалектного матеріалу.
Технічний контроль — нагляд за якістю промислової продукції, за відповідністю її встановленим зразкам. Збільшення довговічності деталей і машин вимагає переглянути й поліпшити їх конструкцію, розробити і впровадити досконаліші технологічні процеси, посилити технічний контроль (Радянська Україна, 23.V 1962, 2); Технічна норма — норма виробітку, встановлена з урахуванням оснащеності технікою, умов праці.

3. Признач. для використання або дальшої обробки в промисловості. Колгосп хазяйнує добре, збирає рясні врожаї зернових і технічних культур (Остап Вишня, I, 1956, 422); На спускових доріжках невдовзі уже змащуватимуть полоззя салом.. технічним, що його привозять сюди в бочках і на території [суднобудівного] заводу перетоплюють (Олесь Гончар, Тронка, 1963, 341); Технічне залізо — це маловуглецева сталь з вмістом вуглецю до 0,2% (Методика викладання фрезерної справи, 1958, 37).
Технічна стиглість — готовність до використання або дальшої обробки в промисловості. Збирати тютюн необхідно тоді, коли листя матиме найбільшу вагу.., тобто в стадії технічної стиглості (Технічні культури, 1956, 380); Віком технічної стиглості лісу називають той, коли в результаті його розробки одержують найбільшу кількість необхідних сортиментів (Лісівництво і полезахисне лісорозведення, 1956, 108).

4. Стос. до техніки (у 3 знач.), пов'язаний з нею. Тепер же щодо «технічного виконання» сього роману, то мені здається, що він трохи розтягнений (Леся Українка, V, 1956, 43); Костомаров, хоч і мало знав музику, розумів, що Аліна грає щось надзвичайно складне з технічного боку (Оксана Іваненко, Тарасові шляхи, 1954, 390); Слід відзначити різноманітність технічних засобів, що ними користуються художники: гравюра на дереві, офорт, акватинта, ліногравюра, літографія (Мистецтво, 3, 1959, 29).

5. Пов'язаний із зовнішнім, формальним боком справи; не основний. Технічні деталі питання;
//  Який виконує допоміжні роботи, що стосуються перев. зовнішнього боку справи. Тут були численні комісії з міста й рудної управи,.. декілька осіб технічного персоналу (Олесь Досвітній, Вибр., 1959, 340); Технічний секретар.
 Технічний редактор — видавничий редактор, що займається поліграфічним оформленням книжки, газети тощо.

6. Який позначає спеціальне поняття, що стосується певної ділянки техніки й науки (про слово, вислів і т. ін.). Технічний термін.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 10, . — Стор. 104.

Коментарі (0)