в означеннях
Тлумачення, значення слова «торг»:

ТОРГ 1, у, чол.

1. Дія за значенням торгувати 1. — Мені здається, що торг винами тутечки пішов би непогано, — сказав Копронідос (Нечуй-Левицький, III, 1956, 372); Не тільки для такого обмінного торгу була вигідна тухольська дорога; вона була також проводом для всіляких вістей про життя громад по однім і по другім боці Бескида (Іван Франко, VI, 1951, 38); Він склав найдокладніший звіт про свій торг, а Уляна Григорівна підрахувала кількість товару, прикинула, що по чім, перелічила гроші (Спиридон Добровольський, Очаківський розмир, 1965, 191); Перший раз торг закінчився невдало: у нього відібрали рибу і виштовхнули втришия з казино (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 454);
//  тільки мн. Заняття купівлею і продажем; торгівля. Він почав гендлювати кіньми, завів торги і дружбу навіть з перекопськими татарами (Михайло Стельмах, I, 1962, 14).
Красний торг див. красний.

2. Дія за значенням торгуватися 1. Він зліз з тих підрів, поторгувавсь і вдарив Бонковському по долоні, скінчивши торг на двадцяти п'яти карбованцях (Нечуй-Левицький, III, 1956, 168); Тут чекала її ще немила несподіванка, бо хоч знала, що кошичок коштує десять крейцерів, то купчиха заціпила [назвала ціну] п'ятнадцять, і щойно по великім торзі зійшло знов на десять (Наталія Кобринська, Вибр., 1954, 72); Ярмарок гуде й далі. Вже закінчено торг за порося, продавець із покупцем заїдають кавуном гендель (Юрій Яновський, I, 1958, 584); Лихий і червоний від торгу, він [батько] зразу ж витурив її, хряснув дверима.. ізнову почав збивати заломлене, як за рідну матір, віко... (Михайло Стельмах, I, 196'2, 320);  * Образно. Нехай буржуазія затіває ганебну жалюгідну гризню і торг за кордони, а робітники всіх країн і всіх націй не розійдуться на цьому мерзенному ґрунті (Ленін, 35, 1973, 111).
 Без торгу — не торгуючись. Супрун без торгу купив половину добрячого середового слупця (Михайло Стельмах, II, 1962, 114).
Добивати (добити) торгу див. добивати.

3. заст. Ринок, базар. Прийде хазяїн з торгу, то було й кличе: — А йди лишень, небого! ось тобі новенький карбованець, поміняймось на старого (Марко Вовчок, I, 1955, 35); Щодень вивозили [селяни] на торг цілі мішки раків, так що швидко раки стали зовсім ні по чому (Іван Франко, III, 1950, 52); Існувала ярмаркова торгівля, коли в певне місце і в певний час сходились усі, кому потрібно було збути свої вироби або придбати вироби інших. Такі ринки називали торгами (Нариси стародавньої історії УРСР, 1957, 436).
Не поспішай (не поспішайте, встигнеш і т. ін.) з козами на торг див. коза; Не хоче (не рада і т. ін.) коза на торг, та [її] ведуть див. коза; Я (ти і т. д.) до того (до цього) торгу й пішки — я (ти і т. д.) дуже радий цьому; я (ти і т. д.) з задоволенням погоджуюся з цим. — Ні, нехай вже вип'є за мене панич, — одмагалась Ватя. — Як панич, то й панич! Я до того торгу й пішки, — сказав Леонід Семенович (Нечуй-Левицький, IV, 1956, 102).

4. перев. мн., заст. Аукціон. Він з торгів законно купляв ділянку і за могоричі вирубував навколо стільки дерев, що не вмістились би і в п'яти ділянках (Михайло Стельмах, II, 1962, 35).
 Іти з торгів див. іти; Продавати (продати) з торгів — те саме, що Продавати (продати, спродати, пускати і т. ін.) з молотка (див. молоток). Описав [судовий пристав] усю мою рухомість, якої набралося по оцінці руб. на 40, і має в 20-х числах.. продавати з торгів (Володимир Самійленко, II, 1958, 474); Публічний торг див. публічний.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 10, . — Стор. 200.

Коментарі (0)

ТОРГ 2, у, чол., розм. Торговельна організація, установа, що відає торгівлею або певною її галуззю в якомусь районі. На посади керівників торгів, завідуючих магазинами, їдальнями у нас підібрано досвідчених, здібних організаторів, які поєднують у собі риси умілих господарників і дбайливих вихователів (Комуніст України, 11, 1964, 19).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 10, . — Стор. 201.

Коментарі (0)

ТОРГ 3, присудк. сл., розм. Уживається за знач. торгнути й торгнутися.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 10, . — Стор. 201.

Коментарі (0)

ТОРГ... Перша частина складних слів, що відповідає слову торговий, напр.: торгвідділ, торгфлот і т. ін.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 10, . — Стор. 201.

Коментарі (0)

...ТОРГ. Друга частина складних слів, що відповідає слову торгівля, напр.: військторг, курортторг і т. ін.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 10, . — Стор. 201.

Коментарі (0)