в означеннях
Тлумачення, значення слова «товкмачити»:

ТОВКМАЧИТИ, чу, чиш, недок., розм.

1. перех. Докладаючи зусиль, заштовхувати, занурювати кого-, що-небудь у щось. Ставши край рову і весело орудуючи рогачиком, він став товкмачити овечат, щоб аж пірнали у той підігрітий каламутний розчин (Олесь Гончар, Тронка, 1963, 327); Він підсолював корми, разів чотири на день товкмачив Айстрину морду у відро з водою (Спиридон Добровольський, Тече річка.., 1961, 64).

2. перех. Бити кого-небудь. Вже вдесяте товкмачив [Халявський] себе то по голові, то по грудях кулаччям і тільки що надумав було головою об стіну товктись... аж... рип! .. і увійшла у хату бабуся (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 209); — Гамселити [панів], — підказав Покиван. — Товкмачити, — підказали з юрби. — Дубасити! (Олександр Ільченко, Козацькому роду.., 1958, 368).

3. перех. і неперех. Уперто намагатися роз'яснити що-небудь, настирливо примушувати зрозуміти щось. — Невже мені треба вам товкмачити таку просту психологічну річ, що коли людина клопочеться про ту особу, яку кохає, вона не думає за себе..? (Любов Яновська, I, 1959, 443);
//  Пояснювати щось, повторюючи те саме. Шеф викликав нас [футболістів] до контори й нудно товкмачив, яка нам, мовляв, випала честь і як ми повинні пишатися (Юрій Яновський, II, 1954, 24).
 Товкмачити голову кому чим — часто повторюючи, примушувати когось засвоїти, запам'ятати що-небудь.

4. рідко. Те саме, що тлумачити. Критик часто-густо ламає голову, відшукуючи ключ до темного місця, двозначного виразу, цілком суб'єктивно товкмачачи його (Василь Еллан, II, 1958, 86).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 10, . — Стор. 164.

Коментарі (0)