в означеннях
Тлумачення, значення слова «трійця»:

ТРІ́ЙЦЯ, і, жін.

1. У християнській релігії — триєдине божество, у якому поєднуються: бог-отець, бог-син і бог-дух святий.

2. розм. Про трьох осіб, людей, що пов'язані між собою близькими стосунками, часто бувають разом і т. ін. Оця трійця [Янек, Владек і Адам] була серед чотирьох десятків ув'язнених, як сонячний промінь серед похмуро-сумних скель (Олесь Досвітній, Вибр., 1959, 133); Ми з сестричкою.. спостерігали, як добродійна, благочестива трійця во ім'я святої правди на землі аж кривилася та вижимала останні соки з богопротивного зеленого змія (Олександр Ковінька, Кутя.., 1960, 8);  * Образно. Найсильніше враження.. справила на мене ця трійця: Пісня, Кобзар і Гоголь, твори, яким я не знаю рівних в світовій літературі (Степан Васильченко, IV, 1960, 50).

3. розм. Те саме, що троє. Крізь бамбукові хащі неквапом просуваються якісь величезні сірі громади.. Ціле стадо слонів. Шестеро старих і трійця підслоників (Юрій Смолич, II, 1958, 45); У тонах убивчої сатири малює драматург [М. Бірюков] .. трійцю колишніх голів колгоспів, що вважають нижче своєї гідності піти працювати в поле і зранку до вечора грають у дурня (Радянське літературознавство, 3, 1962, 21);
//  у знач. присл. трійцею. Утрьох. Нерідко вони ходили трійцею в степ виглядати Цимбала (Олесь Гончар, Таврія, 1952, 386).

4. заст. Трисвічник. На столі трійця в васильках, в калині, казанок з кропильцем, надпалена свічка воскова (Словник Грінченка);
//  Три з'єднані разом свічки. Став боярин, старша дружка і світилка стала, Шаблю й трійцю восковую у руках держала (Словник Грінченка); Кругом його [Василя] багато дівчат-світилок і молодих свашок з засвіченими трійцями в руках (Нечуй-Левицький, II, 1956, 425).

5. церк. Те саме, що тройця; зелені свята.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 10, . — Стор. 271.

Коментарі (0)