в означеннях
Тлумачення, значення слова «тріумф»:

ТРІУ́МФ, у, чол.

1. У Стародавньому Римі — урочистий вступ полководця та його війська у столицю після переможного завершення війни, що супроводжувався виявом почестей. Далі, потрійним тріумфом до Римського замка вступивши, Цезар богам італійським обіцяну почесть складає: Триста в великому місті присвячує храмів обітних (Микола Зеров, Вибр., 1966, 258).

2. Видатний, блискучий успіх, перемога; торжество. [Неріса:] Якби ти в Рим дістався з Меценатом і там здобув заслужений тріумф, — .. то рідні лаври наче ряст весною, прослалися б тобі попід ногами (Леся Українка, III, 1952, 442); Коли надійшла телеграма від уряду, все залунало з подвоєною силою, все підвелося, радіючи тріумфу вченого (Олександр Довженко, I, 1958, 496); З дня на день усі чекали закінчення війни.. Здавалось, година розв'язки ось-ось настане і найпотужніші радіостанції світу нарешті привітають людство з великим тріумфом (Олесь Гончар, III, 1959, 387);
//  Взагалі перемога, успіх кого-небудь. Мужчина, певний тріумфу, зривається,.. випростовує руки і вже держить свою вибрану в обіймах (Іван Франко, VI, 1951, 224); За столом здіймався страшенний заколот.. Кінчалось звичайно тріумфом слабішої сторони, та в ґрунті були задоволені всі (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 321).
 З тріумфом — як переможець, з почуттям гордості й радості за свій успіх. [Хвора:] Боролося воно [місто], змагалось, як уміло, А потім мусило одперти браму, І вороги ввійшли з тріумфом в неї (Леся Українка, I, 1951, 119); Дамаскін з тріумфом поглядав на капітана (Ле і Левада, Південний захід, 1950, 233).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 10, . — Стор. 278.

Коментарі (0)