в означеннях
Тлумачення, значення слова «туманність»:

ТУМА́ННІСТЬ, ності, жін.

1. Скупчення туману (див. туман1 1). Волохатий туман стелився над Дніпром. І тільки там, де перегатки, розтоплюючи туманність, ярко горіли огні (Гордій Коцюба, Нові береги, 1959, 53); Сіра холодна туманність диміла над порожніми полями й лісами (Володимир Бабляк, Вишневий сад, 1960, 96).

2. перен. Невиразність, нечіткість, заплутаність чого-небудь. Як примітивізм і натуралізм, мистецтву протипоказана і зайва ускладненість, туманність вираження думки (Літературна Україна, 7.IV 1964, 3); За дивовижною простотою, конкретністю та живописною виразністю, відсутністю будь-якої романтичної туманності.. картини природи у творчості Шевченка можна порівняти лише з пушкінськими пейзажами (Радянське літературознавство, 9, 1965, 51);
//  Неясне, заплутане місце у мові і т. ін. Говорив Старое на цей раз досить ясно, без властивих йому туманностей (Олександр Ільченко, Серце жде, 1939, 197).

3. астр. Зоряна система, що знаходиться на дуже великій віддалі від Землі і має вигляд туманної плями на небі. Туманність Андромеди;
//  Скупчення газу й пилу в космічному просторі. Міжзоряний простір не пустий. Він заповнений частинками газу й пилу. При достатній густині газо-пиловг частинки утворюють великі туманності, які бувають світлими і темними (Наука і життя, 9, 1964, 52).
Позагалактичні туманності див. позагалактичний; Планетарні туманності див. планетарний 2.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 10, . — Стор. 318.

Коментарі (0)