в означеннях
Тлумачення, значення слова «тирло»:

ТИ́РЛО, а, сер.

1. Місце для відпочинку худоби, найчастіше біля водопою. [Семен:] Як був ще за підпасича біля панського ялівника, то як приженем було ялівник на тирло, то я як улізу в ставок та плаваю аж до полудня... (Марко Кропивницький, III, 1959, 89); І полягли [люди] самі, Немов на тирлі тії вівці (Володимир Самійленко, I, 1958, 187); Південна спека. Над водою Під сонцем ліс стоїть, горить. Пастух — на тирлі з чередою Уклався в затінку і спить (Микола Чернявський, Поезії, 1959, 204);
//  Вибите, витолочене ким-небудь місце. Самі хазяї [партизани] не дуже руйнували рослинність, не вибивали тирла, щоб не давати знаків німецькій авіарозвідці (Юрій Яновський, Мир, 1956, 150); І поле довкола здавалося тирлом, Де жодна травинка повік не воскресне (Платон Воронько, Коли я.., 1963, 97).
 Вибивати (вибити, витолочувати, витолочити) тирло (тирла) — постоєм, ходінням робити витолоченим яке-небудь місце.

2. Лігво, кубло звірів. Отут саме вовче тирло (Словник Грінченка);
//  перен., розм. Місце зосередження, притулок антигромадських або злочинних елементів. [Клим (до Панька):] Стривай! Перед світом краще всього наскочить на їх [злодіїв] тирло (Карпенко-Карий, II, 1960, 161).

3. Місце, де токують птахи або де вони збираються для відпочинку, на ніч. Журавлі десь курлюкають на тирлах (Словник Грінченка); Тирло — невеличкий, порослий травою острівець посеред Ташані. Кубляться та чепуряться на ньому домашні гуси та качки, сідають на спочинок перелітні журавлі, в'ють гнізда лугові чайки (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 47).

4. Місце, де нереститься риба. Коли ж заходила розмова у братів .. Про тирла, про таку принаду для линів, Щоб звідусіль плила та риба вайлувата До вашого гачка, — я просто завмирав (Максим Рильський, Поеми, 1957, 255).

5. заст. Місце тимчасового поселення. Старе запорізьке тирло.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 10, . — Стор. 121.

Коментарі (0)